F-35C harbe hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanma Komutanlığından yapılan açıklamada F-35 savaş uçaklarının uçak gemilerinde kullanılması için geliştirilen modeli olan F-35C’lerin harbe hazır hale geldikleri belirtildi.

ABD Deniz Havacılık Komutanı Koramiral DeWolfe Miller, basına verdiği demeçte “F-35C savaşa hazır” dedi.

STM Banner

3 temel versiyonu bulunan F-35’in daha önce A ve B modelleri de ABD ordusuna ve sipariş veren diğer ülkelere hizmet vermeye başlamıştı. A model genel itibariyle Hava Kuvvetleri için, B model ise Deniz Piyadeleri için geliştirilmişti. F-35C’nin diğer modellerle arasında bulunan fark ise uçak gemilerine iniş kalkış yapabilecek şekilde dizayn edilmesi. Bu modelde yapısal olarak bazı farklar mevcut. Bunlardan en belirgin olanı F-35C’nin kanat alanının diğer F-35 versiyonlarına göre daha büyük olması. Bu sayede uçak katapult teknolojisi ile uçak gemilerinden kalkış yaparken büyük kanat alanı sayesinde düşük süratlerde dahi havada daha kolay tutunabiliyor. Uçak gemilerinde kullanılmak üzere özelleştirildiği için daha ergonomik şekilde tasarlanmış. Park halindeyken kanatları katlanabiliyor ve bu sayede uçak daha az yer kaplıyor.

Ülkemizin 100 adet F-35A ve 16 adet F-35B alması bekleniyor. Uçak gemisi olmayan ülkemiz için ise bugüne kadar F-35C ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu