Türk savaş gemileri boğazdan geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan Mavi Vatan-2019 tatbikatı kapsamında görev alan F-513 TCG-Burgazada Korvetimiz İstanbul Boğazından geçti. An itibariyle Deniz Kuvvetleri envanterine katılan son savaş gemimiz olan F-513 TCG-Burgazada Korvetimizin öncesinde çeşitli başka gemilerimizde Boğazlardan geçerek Karadeniz’e doğru hareket etti.

STM Banner

Türkiye’yi çevreleyen 3 denizde de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikat, toplamda 462.000 km’lik alanda icra ediliyor. 13 Fırkateyn, 6 Korvet, 16 Hücumbot, 7 Denizaltı, 7 Mayın Avlama Gemisi, 17 Yardımcı Gemi, 14 Karakol Gemisi, 22 Çıkarma Gemisi ve 1 Eğitim Gemisi olmak üzere toplamda 103 gemi tatbikata katılım sağlıyor. Bunların dışında Deniz Karakol uçakları ve helikopterleri, ANKA ve Bayraktar-TB2 İHA’lar, Sahil güvenlik botları ve SAT ve SAS timleri de tatbikata katılan unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca Hava ve Kara Kuvvetlerinin uçar unsurları da tatbikata destek veriyor. 

Geçtiğimiz gün “Hava Savunma” görevleri icra eden askerlerimiz bugün ise savaş gemilerinden top atışı vasıtasıyla taarruz görevlerini tatbik ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu