YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, deniz ortamında karşılaşılabilecek; denizaltı, torpido ve su üstü gemisi gibi hedefleri 30 km’ye kadar (yaklaşık 33.000 yard) otomatik olarak tespit etmek ve takip etmek üzere tasarlanmıştır. Karinaya Monteli Sonar sistemleri, Islak Taraf (wet-end) ve Kuru Taraf (dry-end) olmak üzere iki ana biriminden oluşmaktadır. Islak Taraf geminin alt kısmında suyun içinde kaldığı için bu şekilde adlandırılmakta, kuru taraf ise elektronik kabinetler ve operatör konsolundan oluşmakta olup, gemilerin komuta merkezi içerisinde yer almaktadır. YAKAMOS, pasif modda hedeflerin yaydığı gürültüleri dinlerken, aktif modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, hedeflerin otomatik olarak yönünü ve mesafesini hesaplayabilmektedir. Sistem, saha geçişleri sırasında mayın ve mayın benzeri obje tespiti için de kullanılmaktadır.

Menzil:30km+
Modlar:
  • ODT
  • SRDT
  • TRDT
  • ARDT
  • MCC
  • Sualtı Telefonu
Darbe Tipi:
  • HFM
  • CW
  • COMBO
  • Sayısal Kodlu Darbe
Dizin Yapısı:36 kolon
Transüder Sayısı:288 adet

STM Banner

Bilindiği üzere milli imkanlar ile tasarlanan ve inşaa edilen Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti MİLGEM, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli savaş unsurlarından bir tanesidir. 2004 yılında başlayan faaliyetler; 2011, 2013 ve 2018 yıllarında TCG HEYBELİADA, TCG BÜYÜKADA ve TCG BURGAZADA gemilerinin, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi ile birlikte başarıyla devam etmektedir. MİLGEM projesinin korvet ayağının son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514), Eylül 2019’da Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecektir. MİLGEM projesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü gemilerinde, Meteksan Savunma tarafından üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin kuru (dry-end) ve /veya ıslak (wet-end) tarafları kullanılmaktadır. Ayrıca, ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek olan 4 adet MİLGEM Korvetinin tamamında, YAKAMOS sonarı kullanılacaktır. Böylelikle, Türkiye ilk defa sonar ihracatı gerçekleştirmiştir.

MİLGEM Projesinin ikinci fazı olan “İSTİF (İ) Sınıfı” Fırkateynlerde, YAKAMOS üzerinden geliştirilen YAKAMOS 2020 Sonarının kullanılması beklenmektedir.

“MİLGEM’in Demirbaşı: METEKSAN Savunma YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu