YAKAMOS-RT Daldırabilir Sonar Sistemi ilk kez görücüye çıkacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen YAKAMOS-RT Daldırabilir Sonar Sistemi’nden ilk fotoğraf geldi. YAKAMOS-RT, IDEF-2023 Fuarı’nda ilk kez sergilenecek.

MILGEM ADA Sınıfı Korvetler ile birlikte uzun süredir denizlerde başarıyla görev yapan ve Türkiye’nin ihraç edilen ilk karinaya monteli sonar sistemi olan YAKAMOS Ailesi’nin yeni üyesi YAKAMOS-RT, ilk kez 25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek IDEF 2023 Fuarı’nda Meteksan Savunma standında sergilenecek.

STM Banner

YAKAMOS-RT; Karakol Botları, İnsansız Deniz Araçları gibi sığ sularda da görev yapan, karinaya monteli sonar sistemi takılamayacak daha küçük platformlara denizaltı savunma harbi özelliği kazandırmak üzere özel olarak geliştirildi.

Yüksek frekansta çalışması sayesinde daha küçük ve daha hafif bir dizin yapısına sahip olan YAKAMOS-RT, daldırılabilir ve geri çekilebilir yapısı sayesinde platformların manevra kabiliyetini kısıtlamayacak. Denizaltı Savunma Harbi için optimize edilmiş algoritmaları ve kullanıcı arayüzü sayesinde, benzerlerine nazaran önemli operasyonel avantajlar sağlayan bu yeni sonar sistemi, YAKAMOS Sonar ailesinin uzun yıllardır farklı denizlerde performansı kanıtlanmış algoritmalarını kullanıyor.

YAKAMOS-RT-3

“Geliştirme süreci tamamlandı”

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür CANKARA, YAKAMOS-RT’nin Türkiye’nin Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için geliştirilen ilk daldırılabilir sonarı olduğunu söylerken, şunları vurguladı: “Sonar sistemleri alanında elde ettiğimiz teknoloji ve altyapıyı, özkaynaklarımız ile yeni ürünler geliştirmek üzere kullanmaya devam ediyoruz.

Özellikle son dönemde önemli başarılar elde eden yerli ve milli insansız deniz araçları başta olmak üzere, karakol botları gibi daha küçük platformların denizaltı tehditlerine karşı görev yapabilmesi çok önem verdiğimiz bir konuydu. Bu tür platformların taşıyabileceği küçüklükte ve hafiflikte olmasının hedeflerken aynı zamanda DSH beklentilerini sağlayan ve bu platformlar için maliyet etkin bir sonar sistemi olması için de uğraştık.

Bu kapsamda yenilikçi bir çalışmaya imza atarak, YAKAMOS-RT’nin geliştirme sürecini tamamladık. Bu yeni sonar sistemimizi, ULAQ İnsansız Deniz Aracı başta olmak üzere, yurt içerisinde üretilen farklı suüstü platformlarında en kısa sürede göreve başlamasını bekliyor, özellikle sığ sulara sahip ülkelere ihracatı gerçekleştirilecek platformlarda kullanılması ile tersanelerimize de dünya pazarında büyük bir rekabet avantajı getireceğimizi değerlendiriyorum.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu