Kazakistan’dan 4.5 milyar dolarlık ARMA tedarikine yalanlama

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazakistan Savunma Bakanlığı, 4.5 milyar dolar tutarında 834 adet Otokar ARMA Zırhlı Muharebe Aracı tedarik edileceğine yönelik iddiaları yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Kazak basınından Orda, ‘Kazakistan’ın 4.5 milyar dolar tutarında 834 adet ARMA Zırhlı Muharebe Aracı tedariki anlaşması imzaladığını’ iddia etmişti. Kazakistan Savunma Bakanlığı, Orda’nın Kazak bir savunma sanayii sektör profesyoneline dayandırdığı haberi yalanladı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Türk şirketi “Otokar” arasında yaklaşık 2 trilyon tenge değerinde zırhlı araç alımına ilişkin bir anlaşma imzalandığına dair sosyal ağlarda dolaşan bilgiler gerçekle örtüşmemektedir.

Bugüne kadar Türk tarafının zırhlı araç tedarikine ilişkin herhangi bir anlaşması bulunmamaktadır. Otokar, numuneleri hizmet için kabul kurallarında belirtilen prosedüre uygun olarak genel bir temelde değerlendirilen zırhlı araç üreticilerinden sadece biridir. Savunma Bakanlığı daha önce bu konuda bilgi vermişti. Aynı zamanda, diğer yabancı araç örnekleri de değerlendirilmektedir.

Şu anda, bu şirketin 8×8 zırhlı araçları, yerli zırhlı araçların bir örneği ile birlikte, sonuçları teknik gerekliliklere göre uygun bir ekipman örneği belirlemek için kullanılacak olan pilot testlerden geçmektedir. Savunma Bakanlığı’nın kendi yetkisi dahilinde ülkenin savunma kabiliyetinden sorumlu olduğunu, çeşitli silah ve askeri teçhizat türlerine ihtiyaç duyduğunu ve savunma departmanı için numune seçiminde önceliğin hem yerel hem de uluslararası uzmanlar tarafından tanınan ürünlerin kalitesi olduğunu hatırlatırız.” ifadelerine yer verildi.

Otokar Arma

Ancak bakanlık, söz konusu ihalenin toplam değerinin 2 trilyon tenge (yaklaşık 4.5 milyar dolar) olduğu iddiası hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Otokar’ın Kazakistan’daki Faaliyetleri

1 yılı aşkın bir süredir Otokar tarafından geliştirilen TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı ile ARMA 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Kazakistan’da çeşitli testlere tabi tutuluyor. Test edilen ARMA konfigürasyonu ise ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER Kulesi’ne sahip ARMA 8×8

Ancak Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş TULPAR ve ARMA araçları da Kazakistan’da test edilmişti.

Otokar ARMA’nın Kazakistan’daki Test Görüntüleri:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu