Yanan LHD USS Bonhomme Richard artık hizmet dışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması, amfibi hücum gemisi USS Bonhomme Richard (LHD 6) için 14 Nisan tarihinde San Diego Deniz Üssü’nde hizmet dışı bırakma töreni düzenledi.

USS Bonhomme Richard (LHD-6) Amfibi Hücum Gemisi, geçen yaz çıkan yangında ciddi biçimde hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti. USS Bonhomme Richard (LHD-6), yapılan incelemeler sonucunda onarım masrafının çok fazla olacağı belirtilerek 22 yıllık hizmet geçmişinin ardından envanterden çıkarıldı.

STM Banner

LHD-6, 12 Temmuz 2020’de San Diego Deniz Üssü’nde bakımdan geçerken hangarında bir yangın başlamıştı. En az 63 kişinin yaralandığı ve geminin ağır hasar gördüğü yangını itfaiye ekiplerinin söndürmesi, dört gün sürmüştü. Yangının çıkış nedeni ise hala araştırılıyor. ABD Donanması yetkilileri, onarımların yedi yıl kadar sürebileceği ve 3.2 milyar dolara mal olabileceği tahmin edildiği için gemiyi kullanımdan çekmeye ve hurdaya ayırmaya karar verdi. Geminin kurtarılabilir parçalarının bir kısmı sökülecek ve diğer gemilerde kullanılmak üzere saklanacak. USS Bonhomme Richard (LHD-6), 14 Nisan 2021’de yapılan tören ile görevden alındı.

Törende geminin tarihi, mürettebatı ve mirasları vurgulandı. Bonhomme Richard bu ismi taşıyan üçüncü gemiydi. John Paul Jones’un ünlü fırkateyninin onuruna, “İyi adam Richard”ın Fransızca karşılığı olarak adlandırıldı. Bu isimlendirme, o zamanki ABD’nin Fransa Büyükelçisi Benjamin Franklin’in onurunaydı.

Önceki beş Wasp sınıfı gemi gibi Bonhomme Richard da helikopter, çıkarma gemisi veya amfibi araçlarla amfibi taarruz operasyonlarında çıkarma kuvveti unsurlarını konuşlandırmak için tasarlandı.

USS Bonhomme Richard

USS Bonhomme Richard (LHD-6), 15 Ağustos 1998 tarihinde hizmete alınan ABD Donanması’na ait Wasp sınıfı amfibi hücum gemisidir. Önceki beş Wasp sınıfı gemi gibi Bonhomme Richard da helikopterler, dikey iniş kalkış yapabilen uçaklar ve amfibi araçlarla amfibi taarruz operasyonlarında çıkarma kuvvetlerinin unsurlarını karaya çıkarmak, konuşlandırmak ve gerekirse hafif bir uçak gemisi olarak hareket etmek için tasarlanmıştır.

LHD-6 (1)

USS Bonhomme Richard, ABD’nin Irak işgalinde de aktif rol oynamıştı. Gemi, binden fazla denizciyi ve ekipmanlarını Kuveyt’e indirmişti. Saldırı ve nakliye helikopterlerinin yanı sıra asker ve araçları Kuveyt’e indirdikten sonra AV-8B Harrier uçaklarını Irak’ta kullanmak için Kuveyt kıyılarının açıklarında pozisyon aldırmıştı. Bonhomme Richard güvertesinden kalkış yapan Marine Attack Squadrons (VMA) 211 ve 311 Birlikleri, Irak’a 800’den fazla sorti gerçekleştirerek 80.000 tondan fazla mühimmat atmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır Donanması ikinci FREMM’i teslim aldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu