Yara Savunma Simülatörü (DCSIM)

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Yara Savunma Simülatörü, halihazırda dört ülkenin deniz kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan bir eğitim sistemidir.

Yara Savunma’nın ana amacı, gemide bir hasar olması durumunda, hareket kabiliyetini sağlamaya devam ederek, en yakın bakım/onarım limanına intikali sağlamaktır. Bu maksatla; oluşan hasar, en kısa sürede kontrol altına alınmalı ve giderilmelidir. Bunu gerçekleştirebilmek için ise gemi personelinin, istenen standartlara uygun yara savunma eğitimini alması gerekir ve bu eğitim, dünyada, Yara Savunma Simülatörü denilen gerçekçi bir eğitim ortamında yapılmaktadır.

STM Banner

Gerçekçi Şartlarda Eğitim

Deniz ortamında söz konusu olan yalpa benzetimi için hidrolik sistem vasıtası ile her iki yöne 15-20 derece salınım yapabilmekte, kısıtlı görüş ve farklı deniz durumlarında serbest su satıhlarını simüle eden, hareketli ve sulu kompartıman şartlarında, gerçek kısıtlamalar altında eğitim imkanı sunar. Su alan teknelerdeki gerçekçi durum uygulaması için 140 cm’ye kadar yükselen su içinde eğitim verilmektedir. Sulu eğitim mahallerinde bulunan flenç benzetimi, alçak ve yüksek basınçlı su ile eğitim uygulamaları yapılır.

DCSIM İmkan ve Kabiliyetleri

  • Su devreleri, alabandada 50’den fazla yara türü
  • +/- 15 derece yalpa imkanı
  • Su seviyesi kontrolü
  • Yaralardan gelen su basıncı kontrolü
  • Ses ve duman efektleri
  • Yara yerlerinin değiştirilmesi, yenilerinin tanımlanabilmesi
  • Otomasyon sistemi ile çok sayıda farklı senaryonun yaratılabilmesi
  • Detaylı eğitim değerlendirme
  • CCTV ile eğitimlerin izlenebilmesi kayıt edilip tekrar oynatılabilmesi

Yara Savunma Simülatörü 2

Meteksan Savunma tarafından tasarlanan ve üretilerek anahtar teslim kullanıma sunulan Yara Savunma Simülatörü; gemi personeline, yara savunmaya hazır olma konusunda, uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun bir eğitim ortamı sunmaktadır. Dünyada, bugüne kadar 4 farklı ülkenin deniz kuvvetleri, Yara Savunma Simülatörü ihtiyaçları için Meteksan Savunma’yı tercih etmiştir. Bu durum, Meteksan Savunma’yı, dünyada Yara Savunma Simülatörü konusunda lider bir konuma çıkarmıştır. Son dönemde, Yara Savunma Simülatörleri konusunda, dünya genelinde, uluslararası katılıma açık tüm ihaleleri Meteksan Savunma’nın kazanmış olması da liderlik pozisyonunu ispatlamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu