TSK’ya Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ilk teslimat gerçekleşti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne üç adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs teslim edildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Sakarya’da bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünde incelemelerde bulundu. BMC İşletmesini de ziyaret eden Bakan Akar’ı BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Talip Öztürk ve şirket yetkilileri karşıladı.

STM Banner

Ziyaret kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs’ünün de ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirildi. İlk teslimat kapsamında TSK’ya üç adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs Sistemi teslim edildi.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Bakan AKAR, “Fırtınalar bu konuda kendini kanıtlamış silahlardır. Bugüne kadar yaptığımız uygulamalarda kullandığımız silahlar. Son derece memnunuz. Bunun ikinci versiyonu, geliştirilmiş versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz. Bu bizim için de sizin için de gerçekten önemli bir gurur kaynağıdır. Herkesi kutluyorum. Egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, hak alaka ve menfaatlerimizi karada, denizde, havada ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışı içinde bizler korumaya devam edeceğiz. Sizler de bu yaptığımız gayretleri kolaylaştırmak için silah araç, gereç mühimmat, teçhizat bunları üretmeye devam edeceksiniz. Dolayısıyla millet olmanın mutluluğunu, imtiyazını hep birlikte yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü

FIRTINA Obüsü, T-155 FIRTINA, FIRTINA-II, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, aselsan obüs

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımlarını başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti. Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 140 adet T-155 FIRTINA-II Kundağı Motorlu Obüs (KMO) Sistemi üretilmesi planlanıyor.

FIRTINA-2’de ilk teslimat tarihi belli oldu


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu