ALTAY Kuleli Leopard 2A4 görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın BMC Savunma ziyareti esnasında, ALTAY Kuleli Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (AMT) görüntülendi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Arifiye’de bulunan BMC Savunma yerleşkesini ziyaret ettiler.

STM Banner

Ziyaret kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen üç adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü ile ilgili olarak bir tören düzenledi. Düzenlenen tören esnasında, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın kulesi ile donatılan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı görüntülendi. Bu tankı, ilk kez 30 Kasım 2020 tarihli haberimizde paylaşmıştık. ALTAY kuleli tankta, MKEK tarafından ALTAY için üretilen Rheinmetall L55 120mm Tank Topu’nun yerine, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 ve M-60T/TM tankları tarafından da kullanılan L44 120mm Tank Topu’nun bulunduğu görüldü.

Tankın, Roketsan tarafından geliştirilen zırh sistemleriyle ve ALTAY kulesi ile modernize edilmiş bir Leopard 2A4 olduğu düşünülüyor. Ayrıca tankta, ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemi de mevcut. Bilindiği üzere Leopard 2A4 tankları, halihazırda modernize ediliyorlar.

Leopard 2A4, ALTAY Kuleli Leopard 2A4

Leopard 2A4 Modernizasyonu

ROKETSAN Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Töreni, 30 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ROKETSAN’da icra edildi. Tören esnasında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait modernize edilen Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (AMT) görüntülendi.

ROKETSAN Balistik Koruma Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ve Boşluklu Modüler Add-on Zırh ile birlikte, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının pasif ve reaktif koruma seviyeleri artacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen modernizasyon projesi kapsamında Roketsan, Leopard 2A4 tankının etek tarafına Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), kule ve şoför önü kısmına Boşluklu Modüler Add-on Zırh ve arka tarafına ise Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh entegrasyonu gerçekleştirdi. Modernizasyon sonucunda Leopard 2A4 tankının ağırlığı, 55 tondan 62 tona çıktı. Ancak icra edilen arazi testlerinde, istenilen performansın başarıyla sağladığı görüldü.

Roketsan Zırh

Ekim ayından itibaren Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ayda ikişer adet modernize edilmiş Leopard 2A4 tankı teslimatı gerçekleştirileceği ve ilk aşamada 40 adet tankın modernize edileceği öğrenildi.

SavunmaSanayiST.com’un “Bu zırh eklemeleri ile Leopard 2A4 tanklarının ATGM’lere (anti-tank güdümlü füze) karşı mukavemeti ne seviyeye yükseldi” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Roketsan personeli, “Şu anda Suriye ve Irak gibi operasyon bölgesinde bulunan bütün tehditlere karşı, ATGM ve RPG-7 tehditlerine karşı koruma sağlıyoruz. Bu kabiliyet, gerçek atışlı testlerle de denendi. Şu anda sistem, seri üretime hazır durumda.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Sonunda LEOTAY gözüktü. Umarım ALTAY’ı seri üretene kadar (yerli motoruyla tabii ki) aradaki boşluğu doldurur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu