Yeni Tip Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi (SYS)

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında; Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine (AIP) sahip altı adet U 214 Sınıfı Denizaltı Gemisi’nin üretimi, Alman TKMS firması ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanan sözleşme çerçevesinde, Gölcük Tersane Komutanlığında devam etmektedir. Bugüne kadar SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından müşterek olarak gerçekleştirilen en büyük denizaltı inşa projesi olan YTDP’de; ASELSAN, AYESAŞ, HAVELSAN, STM, MilSoft, TÜBİTAK, KOÇ-BİLGEM gibi firmalar/kuruluşlar görev alacak olup, bu sayede projedeki yerli katkı oranı %80 civarında olacaktır.

STM Banner

Proje kapsamında TKMS, ATLAS ELEKTRONİK ve Raytheon IDS firmaları ile üç önemli sözleşme imzalayan HAVELSAN, bir dizi sistem üretimi ve entegrasyon gerçekleştirecektir. Bunlar;

  • Entegre Su Altı Komuta Kontrol Sistemi (YTDP-ISUS)
  • Denizaltı Bilgi Dagıtım Sistemi (YTDP-DBDS)
  • Mk-48 Torpido Entegrasyonu (YTDP-Mk48) projeleridir.


Entegre Su Altı Komuta Kontrol Sistemi (YTDP-ISUS)

HAVELSAN Yeni Tip Denizaltı projesi faaliyetlerine, ISUS 90-72 Entegre Su Altı Komuta Kontrol Sistemi üreticisi olan ATLAS ELEKTRONIK firmasının alt yüklenicisi olarak, Entegre Su Altı Komuta Kontrol Sistemlerinin yazılım geliştirime ve sistem entegrasyonu faaliyetlerinin sorumluğunu üstlenmiştir. Bu proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler aşağıdaki gibidir:

  • Su Altı Savaş Yönetim Sistemi (CMS) yazılımının geliştirilmesi,
  • Tüm ISUS 90-72 sisteminin yazılımının konfigürasyon yönetiminin HAVELSAN tarafından sağlanması
  • Denizaltıların Sonar Entegre Komuta Kontrol Sistemi’nin entegrasyon ve testlerinin HAVELSAN tesislerinde gerçekleştirilmesi
  • Sistemlerin denizaltılardaki entegrasyon ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi

Ayrıca, HAVELSAN tesislerinde kurulacak olan Karaya Konuşlu Test Sistemi (KKTS) sayesinde denizaltında kurulu olan komuta kontrol sisteminin bakım, idamesi, yazılımın geliştirilmesi ve testi, yeni bir sensör veya silahın entegrasyonu yapılabilecektir.

Mk-48 Torpido Entegrasyonu (YTDP-Mk48)

HAVELSAN bu projede, Raytheon firmasının alt yüklenicisi olarak;

  • 6 (altı) adet Yeni Tip Denizaltının Mk-48 torpido A/K sistemi üretimini yapacak,
  • Yazılım, donanım ve sistem entegrasyon testlerini yapacak,
  • Fabrika Kabul Testlerine katılım sağlayacaktır.

Denizaltı Bilgi Dagıtım Sistemi (DBDS)

HAVELSAN, Su Altı Sistemleri alanındaki operasyonlarını geliştirme vizyonuyla, kendine özgü Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’ni (DBDS) tasarlamış, geliştirmiş ve üretmiştir. DBDS, çeşitli sensör ve seyir cihazlarından bir denizaltının ihtiyacı olabilecek tüm bilgileri sağlar ve sinir sistemine benzer şekilde, güvenli yollarla ihtiyaç duyulan aralıklar ve formatlarda ilgili sistemlere bu bilgileri dağıtır.

Torpido Atış Kontrol Sistemi (TORAKS)

Ayrıca, modern ağır torpidoların kontrolü ve yönlendirilmesi amacıyla HAVELSAN, öz kaynakları ile Su Altı Sistemlerine özgün bir Torpido Atış Kontrol Sistemi (TORAKS) geliştirmiştir.

YTDP projesiyle ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu