Yeni Tip Türk Denizaltısı HIZIRREİS Havuza Çekildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında HIZIR REİS Denizaltısı Havuza Çekme ve SELMAN REİS Denizaltısı İlk Kaynak Töreni düzenlendi. 

Törene bizzat katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Donanmasının gücüne güç katacak olan Yeni Tip Denizaltılara AKYA Ağır Sınıf Torpido ve ATMACA Gemisavar füzesi entegre edileceğini açıkladı.

STM Banner

Erdoğan aynı zamanda ilk YTDP denizaltısı olan PİRİ REİS’in bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesinin amaçlandığını kaydetti. HIZIR REİS denizaltısı için teslimat tarihi ise 2023 olarak belirtildi.

Türkiye’nin hedefi bu seneden itibaren her yıl birer adet olmak üzere 2027 yılına kadar 6 adet Yeni Tip Denizaltı’nın teslim edilmesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende aynı zamanda Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) hakkında açıklamalarda da bulundu.

2022-05-23-hizirreis-08

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Thyssen Krupp Marine Systems arasında imzalanan sözleşmeyle 6 adet havadan bağımsız tahrik sistemine sahip denizaltı inşa edilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine verilmesi amaçlanmaktadır.

Dünya tarafından “Tip-214” olarak tanınan ve sahip olduğu Yakıt Pili Teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyetine haiz denizaltılarımız bu özelliği ile Türk Deniz Kuvvetlerimiz için ilk olma niteliği taşımaktadır.

Sualtı, suüstü ve kara hedeflerine karşı silahlar ile donatılmış olan denizaltılarımız birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede denizlerimizdeki dosta güven düşmana korku salan harp gücünün ve dünya denizlerindeki varlığımız daha da perçinlenecektir.

Denizaltıların Ana Boyutları:
• Tam Boy: 68.35 metre
• Mukavim Tekne Dış Çapı: 6.3 metre
• Deplasman: 1850 ton
• Personel: 40

reis sinifi denizalti

Teslimat Tarihleri

Proje kapmasında Gölcük Tersanesi Komutanlığında yapımı süren ilk denizaltı PİRİ REİS’in bu yıl içinde hizmete alınması hedeflenmektedir. Bugün havuza çekim işlemi gerçekleştirilen HIZIR REİS denizaltımızın 2023 yılında, SELMAN REİS’in ise 2027 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır. Bu yıldan itibaren her yıl bir denizaltı hizmete alınıp, 2027 yılına kadar 6 adet Yeni Tip Denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olunacaktır.

Denizaltı Teslim Tarihleri:

  • PİRİ REİS 2022
  • HIZIR REİS 2023
  • MURAT REİS 2024
  • AYDIN REİS 2025
  • SEYDİ ALİ REİS 2026
  • SELMAN REİS 2027

Yeni Tip Denizaltı Projesi aynı zamanda bir program niteliği taşımakta olup silahlı kuvvetlerimizin, kamu ve özel sektörümüzün ahenk içerisinde çalıştığı örnek bir projedir.

AKYA Ağır Sınıf Torpido
AKYA Ağır Sınıf Torpido

Yerli Firmalar

Proje kapsamında SSB tarafından yürütülmekte olan faaliyetlerde, Milli Savunma Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Gölcük Tersanesi Komutanlığı gibi birçok devlet kurumu ile koordine içerisinde çalışılmaktadır.

Diğer taraftan yine proje kapsamında ASELSAN, HAVELSAN, STM, Gürdesan, Sirena Marine, Arıtaş, MİLSOFT, AYESAŞ, Koç Bilgi Savunma, İ-Marine gibi birçok özel sektör kuruluşunun denizaltı platformuna ve sualtı teknolojisine yönelik tasarımlarını ve üretimlerini gerçekleştirdikleri ürünler kullanılmaktadır.

Projede yaklaşık 30 yerli firma görev almaktadır.

Ayrıca birçok yerli firmaya teknoloji transferleri yapılarak, önümüzdeki yıllarda denizaltı platformları ve sualtı araçlarında kullanılacak sistem ve cihazların tasarım, üretim ve testlerini yapabilme kabiliyetleri kazandırılmıştır.

Proje kapsamında yürütülen teknoloji transferi, alt yapı geliştirme ve yerlileşme faaliyetlerinin olumlu sonuçlarından biri, STM firmasının Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait “Agosta 90B” yarı ömür modernizasyonları için açılmış olan uluslararası ihalenin kazanmasıyla görülmüştür. Bu sözleşme ile ilk defa bir yurt dışı denizaltı projesinde bir Türk firması ana yüklenici olarak seçilmiştir. Bu sayede ilk kez denizaltı tasarım, mühendislik hizmetleri ile çeşitli sistemlerin ihracatına kapı aralanmış olup, yerli ve milli imkânlar ile birçok firmamız tarafından üretilmiş ürünler diğer ülkelerin envanterine girmektedir.

REİS Sınıfı denizaltılarda mevcut sistemlerin geliştirilerek kullanılmasına yönelik ARGE faaliyetlerine de başlanılmış olup, yerli ve milli yakıt pili, ana elektrik motoru, batarya ve çeşitli tipte sonarların geliştirilmesine Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde başlanılmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Cumhurbaşkanı Erdoğan MİLDEN İçin Tarih Verdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu