Yenilenen Helikopter MİLDAR, geleceğin taarruz helikopterlerinde görev almaya hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda Helikopter MİLDAR’ı yeniledi. Modern taarruz helikopterlerinin ateş gücünü önemli ölçüde arttırarak bir güç çarpanı yaratacak yeni Helikopter MİLDAR, IDEF 2019’da tanıtılıyor.

Meteksan Savunma, T129 ATAK helikopterine entegre edilen ve proje kapsamındaki kabul testleri 2017 yılında başarıyla tamamlanan Helikopter MİLDAR’ı, gelişen kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda özkaynakları ile yenileyerek geleceğe taşıyor. Hedef Tespit Takip (HTT) ve Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliklerine sahip, Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Helikopter MİLDAR, sadece dış geometrisi değil mimarisi de değişen ve gelişen yeni versiyonuyla IDEF 2019’da, pal üstüne entegre edilmiş konfigürasyonda sergilenecek.

STM Banner

Sözleşmesi Şubat ayında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi kapsamında geliştirilecek helikopterin de ana algılayıcılarından biri olması beklenen Helikopter MİLDAR, platform entegratörünün tercihleri doğrultusunda, helikopterde farklı konumlara entegre edilebilecek. IDEF’te sergilenecek pal üstü konfigürasyon ise özellikle çevresel şartlar konusunda en zorlu entegrasyonlardan biri olması nedeniyle radarın, diğer konumlara da entegre edilebilirliğinin göstergesi olacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, yeni Helikopter MİLDAR’ın, yenilikçi yönlerinin bir göstergesi olduğunu vurguluyor: “Helikopter MİLDAR, savunma sanayisinde Ar-Ge ve yenilikçilik kavramlarına verilebilecek en güzel örneklerden biri. Bu konu üzerinde çalışmaya başladığımızda, Türkiye’de, milimetre dalga radarı alanında, daha önceden geliştirilmiş bir ürün yoktu. Hem bu alandaki teknolojileri özgün olarak geliştirdik hem de Helikopter MİLDAR’ın ilk sürümünün, modern atış kontrol radarlarında bulunan tüm işlevselliğe sahip olmasını sağladık. Bu arada gelişen kullanıcı ihtiyaçları, daha farklı fiziksel boyutları ve entegrasyon seçeneklerini gündeme getirdi. Biz de geliştirdiğimiz teknolojilerimizi, daha farklı bir mimariye uyarladık ve tam da kullanıcının istediği gibi bir çözüm ortaya koyduk. Yenilenmiş hali ile Helikopter MİLDAR’ın, taarruz helikopterlerinin geleceğinde, önemli bir yer edinmesini bekliyoruz.”

Helikopter MİLDAR’ın Teknik Özellikleri:

Çalışma Frekans Bandı: Ka-bant

Çalışma Modları: Hedef Tespit Takip, Arazi Profili Oluşturma (Opsiyonel)

Maksimum Menzil: 12 km (HTT) / 2.5 km (ARPO)

Takip Edebildiği Hedef: 50

Çevre Koşulları: MIL-STD-810F

EMI/EMC: MIL-STD-461F


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu