Türkiye, savunma harcaması artış oranında zirveye ulaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

Stockholm Uluslararası Barış Araştırması Enstitüsü (SIPRI), “Dünyada Askeri Harcamalardaki Eğilimler 2018” raporunu yayımladı. SIPRI tarafından paylaşılan rapora göre 2018 yılında yapılan askeri harcamalar, 2017 yılına kıyasla %2.6 oranında artış göstererek 1.8 trilyon dolara ulaştı.

Harcamaların %60’ını 5 ülke gerçekleştirdi

STM Banner

SIPRI tarafından paylaşılan verilere göre, 2018 yılında dünya genelinde gerçekleşen 1.8 trilyon dolarlık askeri harcamanın %60’ını sadece 5 ülke gerçekleştirdi. Bu ülkeler sırasıyla; ABD, Çin, Suudi Arabistan, Hindistan ve Fransa. Ek olarak ABD’nin askeri harcaması, 2010’dan bu yana ilk kez artış gösterdi. En fazla savunma harcaması yapan ilk 15 ülke ise küresel harcamaların %81’ini gerçekleştirdi.

Dünya genelinde en fazla askeri harcama yapan ülke olan ABD, 2018’de askeri harcamalarını %4.6 oranında arttırarak toplamda 649 milyar dolar değerinde harcama gerçekleştirdi.

Yine dünya genelinde ikinci en fazla askeri harcama yapan ülke olan Çin ise 2018 yılı içerisinde askeri harcamasını %5 arttırarak 250 milyar dolar seviyesine çıkarttı.

Türkiye, savunma harcaması artış oranında zirveye ulaştı

Son zamanlarda savunma sanayii alanında büyük bir atılım gerçekleştiren ve sınır ötesinde çok geniş terör operasyonları gerçekleştiren Türkiye, 2018 yılı içerisinde savunma harcamasını %24 arttırarak 19 milyar seviyesine çıkarttı. Dünya genelinde en fazla savunma harcaması gerçekleştiren 15’inci ülke olan Türkiye, son 10 yıl içerisinde savunmayı ayırdığı bütçeyi %65 oranında arttırarak savunma harcaması artış oranı açısından dünya genelinde zirveye ulaştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu