Yerli ani müdahale botu MRTP 16 rekor kırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yonca – Onuk JV tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ve şu ana kadar 50 adetten fazla üretilen MRTP 16 tipi Ani Müdahale Botu, yeni bir rekora imza attı.

Edinilen bilgiye göre; Yonca – Onuk JV tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ve şu ana kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Malezya’ya başarıyla ihraç edilen MRTP 16 tipi Ani Müdahale Botu, geçtiğimiz günlerde yeni bir rekora imza attı. Tam yük deplasmanda seyir halinde olan MRTP 16, 76.4 knots yani 141.3 km/sa hıza ulaştı. MRTP 16, dünyanın en hızlı ani müdahale botlarından biri olma özelliğine sahip.

STM Banner

MRTP 16

Yonca – Onuk JV tarafından geliştirilen MRTP 16 Ani Müdahale Botu, ileri kompozit malzemeden üretilmiştir. 17.75 metre uzunluğa ve 4.19 metre genişliğe sahip olan botun draftı ise 1.3 metredir. Hafif yapısı sayesinde MRTP 16, tam yük deplasmanda 70+ knots hıza çıkabilmektedir. Yapısı sayesinde radar ve akustik hızı oldukça düşük olan MRTP 16, ASELSAN üretimi 12.7 milimetrelik STAMP stabilize silah platformu ile teçhiz edilmiştir. Azami 11 personel kapasitesi bulunan bot, 300+ deniz mili menzile sahiptir. Ocak 2019 itibariyle 56 adet MRTP 16 üretilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Böyle birkaç firmamız var, kompozit ile çalışan. çok da güzel,korkunç bir sürat. Öte yandan elbet kendileri daha iyi bilirler ama donanma ve kıyı koruma,jandarma bir gün doyacak. İhracatı çok daha fazla zorlamaları şart. Kara sistemleri de hakeza. En az 4-5 firma aşağı yukarı benzer araçları yapıyorlar. Kara kuvvetleri gıyk doydum olunca bunca kapasite ne olacak ? İhracatı çok daha yukarı çekmek de kolay değil, başka ülkeler de birşeyler yapıyorlar. Filipinlere shaldag’ları sattı İsrail. Neden onu alma beni al yapamadık kimbilir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu