Türkiye F-35 katılımcısı ülkeler listesinden kaldırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-35 Lightning II Projesi’nin ana yüklenicisi Lockheed Martin, program kapsamında küresel katılımcı ülkelerin adlarının bulunduğu listeden Türkiye’yi çıkarttı.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD’li Lockheed Martin şirketi, Haziran 2020 tarihinde, F-35 Lightning II savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan “Küresel Katılımcılar” listesinden, Türkiye’nin adını çıkarmıştı. İlk olarak SavunmaSanayiST’nın duyurduğu bu durum, bugün tekrardan Twitter gündemine girdi. F-35 Lightning II ile ilgili olarak açılan web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, listede Türkiye’nin adının bulunmadığını gördüler.

STM Banner

Türkiye 2022’ye kadar parça üretimine devam ediyor

Lockheed Martin tarafından alınan bu skandal karar ile örtüşmeyecek şekilde Türkiye, F-35 Programı kapsamında parça üretimine devam ediyor.

S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki sebebiyle Türkiye’ye yönelik F-35 teslimatlarını askıya alan Pentagon ve Lockheed Martin, Türk şirketlerine yönelik parça tedarikinin de Mart 2020’den itibaren durdurulacağını açıklamıştı. Ancak, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, Türk şirketlerinin parça üretimine halen devam ettikleri belirtilmişti.

Bu kapsamda Pentagon sözcüsü Jessica Maxwell tarafından Temmuz ayının başında yapılan açıklamada, Türk şirketlerinin 2022 yılına kadar F-35 jetleri için 139 bileşenin üretimine devam edeceği ancak üretimin kademe kademe azaltılacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Senatörlerden tepki

Jessica Maxwell tarafından paylaşılan bu karara tepki gösteren ABD’li Senatörler James Lankford, Jeanne Shaheen, Thom Tillis ve Chris Van Hollen ise geçtiğimiz hafta ABD Savunma Bakanı Mark T. Esper’e bir mektup yazdılar.

ABD Senatörler tarafından hazırlanan mektupta şu ifadelere yer verildi: “ABD, Türkiye’yi 2019 yılında S-400 tedarikinden dolayı çokuluslu programdan resmi olarak kaldırdı ve Türk pilotlar için jet eğitimi sonlandırıldı. Ayrıca 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, F-35 uçaklarının Türkiye’ye transferini engelledi. ABD, Türkiye’nin S-400’ü kullanmasının Stealth F-35’i tehlikeye atabileceği konusunda uyardı.

Ancak Satın Alma ve Sürdürme Bakanı Ellen Lord, Ocak ayında gazetecilere yaptığı açıklamada, ana yüklenici Lockheed Martin ve motor üreticisi Pratt & Whitney’in Türk imalatçılarının F-35 bileşenleri için mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmesine izin vereceğini söyledi. Bu, Lockheed’in Lot 14’ün sonuna kadar Türk parçalarını alacağı ve bu uçakların 2022’de müşterilere teslim edileceği anlamına geliyor. Türkiye’nin Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR, 7 Mayıs’ta yaptığı, “ABD’de Mart 2020’den sonra F-35’ler için Türkiye’den hiçbir şey alınmayacağı yönünde bir anlayış vardı ancak bu yaklaşım artık bu şekilde değil. Şirketlerimiz, üretim ve teslimatlarına devam ediyor” şeklindeki açıklama da bu durumu doğruluyor.”

Mektupta son olarak, “Son gelişmelere dayanarak, Pentagon’un kendi zaman çizelgesini veya konuyla ilgili Kongre’nin kararını takip etmediği açıktır. “Mevcut yaklaşımı yeniden incelemenizi ve yasaların gerektirdiği gibi Türkiye’nin üretim hattından hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için harekete geçmenizi öneririz.” ifadelerine yer verildi.


 

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Siz neyi bekliyorsunuz!üretimi bitirin!hain herifler nerden TEmin ediyorsa etsinler!Türkiye biran önce üretimi durdurmalıdır.Biraz parayı bir kenara bırakın.onurumuzu ezdirmeyin şu ABD li conilere.

  2. Aklın yolu bir demek. Hani yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıydık ? Hani cehennemler kudursa ölmez nigahbanıydık ? Bunların ipiyle kuyuya inilemeyeceği dank etti mi ? Silahın çok şey olduğunu ama silahın gerisindeki adamın ve iradenin daha da önemli olduğunu zabitanımız zaten bilir. Vietnamda, Afganistanda emsali görülmemiş bir muzafferiyetin temsilcilerine ne oldu ? Irağı mahvettiler ama kıyı kıyı oradan da tüyüyorlar. F-35 işine girmek ağır hataydı, hasbel kader bir şansımız var artık, verseler de almayalım. En az ama en az 30 sene kaz gibi yolacaklar,deli gömleği giydirilmiş gibi bağlanacağız. Yoksa bütün kalelerimiz zaptedildi, bütün tersanelerimize girildi mi çoktan ?
    Yaşam bir inat, bir irade, bir gayretten başka nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu