Yerli İHA motoru PD-170’de dev teslimata hazırlanılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk Turbodizel İnsansız Hava Aracı Motoru PD-170’de dev teslimata hazırlanıyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen PD-170 Turbodizel İnsansız Hava Aracı Motoru, 2018 yılı sonu itibariyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) üzerinde test uçuşlarına başlamıştı. Başarılı geçen test faaliyetlerine müteakiben seri üretime alınan PD-170 motorunun ilk seri üretim teslimatı ise Ocak 2020’de TUSAŞ’a gerçekleştirilmişti.

STM Banner

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit tarafından yapılan açıklamaya göre; TEI, yıl sonuna kadar 40 adet PD-170 Turbodizel İHA motorunun daha teslimatlarını gerçekleştirecek. PD-170; ANKA, AKSUNGUR, AKINCI ve Bayraktar TB3 platformları tarafından kullanılacak.

TEI PD-170; 170HP maksimum sürekli güce, 165 kilogram ağırlığa, 40.000ft maksimum irtifaya, 20.000ft kritik irtifaya ve JP-8 ile Jet-A1 tipi yakıtlarla ile çalışabilme özelliklerine sahip. PD-170, performans açısından kendi kategorisinde en iyi motor olma özelliğine sahip.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu