Yerli Rubidyum Atomik Saat’in yapımı tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME), yerli Klasik Rubidyum (Rb) Atomik Saat’in yapımını başarıyla tamamladı. Söz konusu saat, uzay kalifiye hale getirilecek.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin YILDIRIM özelikle atomik saat ile ilgili yürütülen çalışmaları incelemek için 24 Ağustos 2020 günü TÜBİTAK UME’yi ziyaret etti.

STM Banner

Ziyarette, TÜBİTAK UME ve Türkiye Uzay Ajansı arasında enstitünün kabiliyetleri kapsamında ajans için gerçekleştirilebilecek çalışmaları içeren bir protokol imzalanması kararlaştırıldı. Ayrıca, KÜPSAT uyduya faydalı yük olarak TÜBİTAK UME tarafından minyatür bir Rb atomik saat yapılarak konuşlandırılması ve TÜBİTAK UME atomik saat yapım çalışmalarına tarihçe kazandırılması için bir proje yapılmasının faydalı olacağına karar verildi.

TÜBİTAK UME tarafından yapımı tamamlanan klasik Rb atomik saatinin uzay kalifiye hale getirilmesi çalışmalarının Türkiye Uzay Ajansı tarafından destekleneceğinin müjdesini veren ve enstitünün bu alandaki çalışmalarının kendileri açısından son derece önem arz ettiğini dile getiren Başkan YILDIRIM, 2026 yılında CGPM (Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı) tarafından “zaman birimi saniyenin yeniden tanımlanması” kapsamında alınması beklenen karar uyarınca TÜBİTAK UME’de yapımı devam eden Sr Optik Atomik Saat projesi hakkında da bilgilendirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu atomik saati çok beğendim.Acaba saat kısmı ayrılıp ayrıca satılabilir mi ? Atom kısmı elimizde bulunsun, ne olur ne olmaz !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu