Kazakhstan Paramount Engineering Fabrikası üretimi durduruyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazakistan merkezli Kazakhstan Paramount Engineering LLP (KPE) şirketi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e bir mektup yazdı ve üretimi durduracaklarını açıkladı.

Kazakistan’ın zırhlı kara aracı üreticisi Kazakhstan Paramount Engineering LLP (KPE) şirketi, üretim faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre; Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakhstan Paramount Engineering LLP (KPE) arasında 12.07.2017 tarihinde yapılan anlaşma kapsamında, 274 adet Arlan 4×4 ve 106 adet Barys 8×8 olmak üzere toplam 380 adet Mayına ve Pusuya Karşı Korumalı (MRAP) araç tedariki kararlaştırılmıştı.

STM Banner

Yapılan açıklamaya göre KPE, şu ana kadar Kazakistan Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 90 adet Arlan 4×4 MRAP teslim etti ve bu yıl 30 adet daha teslim edecekti. Ancak Kazakistan Savunma Bakanlığı, 2020 yılı için 30 adet olan Arlan 4×4 MRAP sipariş sayısını 11 adede düşürdü ve 2021 yılı için hiç siparişte bulunmadı. Bunun üzerine KPE, bütçe yetersizliği sebebiyle hem işçi çıkartmaya hem de mevcut savunma projelerini durdurmaya karar verdi.

Yapılan açıklamaya göre; 2021-2022 yılların için en az 30 adet Arlan 4×4 MRAP siparişi, 2021 yılı için en az 10 adet Barys 8×8 MRAP siparişi ve Kazakistan Silahlı Kuvvetleri’nin MRAP araçlarıyla donatılmasını içere orta/uzun vadeli planların geliştirilmesi şeklindeki önlemlerin alınmaması durumunda Kazakhstan Paramount Engineering LLP (KPE) şirketi, Kasım 2020’de faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacak. (POLYGON)

Arlan 4x4 MRAP

Arlan 4×4 MRAP

Güney Afrika merkezli Paramount Group’un Marauder MRAP aracına dayanan Arlan, Kazakistan’ın aşırı sıcak ikliminde görev yapmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Azami 3+7 personel taşıyabilen araç, 2.5 ton faydalı yük kapasitesine sahiptir. LEVEL 3 STANAG 4569 balistik korumasına ve LEVEL 3B STANAG 4569 mayın korumasına sahip Arlan MRAP, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile silahlandırılmıştır. ASELSAN’ın, Kazakistan’da “Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE)” adlı bir firması bulunmaktadır. SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri, yurt içi ve yurt dışında 20’yi aşkın birim tarafından aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Firmaya verdikleri ad ile firmanın sonu kimseyi gülümsetmediyse eğer, demek gülünecek birşey yokmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu