Yunan Basını: Bir ülke daha Türkiye’den SİHA talep etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’ın Slpress isimli sitesi “Makedonya Cumhurbaşkanı, Türk savaş kulübüne katılma peşinde” başlığıyla dikkat çeken bir analiz yayımladı.

Slpress’in iddiasına göre, geçen hafta Üsküp hükümeti, Türkler ile yeni silahların tedariki için anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaların ilki, en az 17 kilometre atış menziline ve dakikada 6 atım hızına sahip 18 adet BORAN Obüsü’nü kapsıyor.

STM Banner

Sözleşmeye göre obüslerin 6 adedi 2025’e kadar, sonraki 12 adedi ise 2029’a kadar teslim edilecek. BORAN Obüsü, birkaç gün önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınmıştı. Havadan taşınabilir olması sebebiyle oldukça önemli bir silah sistemi olarak nitelendiriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Makedonya’dan BORAN Obüsü Siparişi

Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, Makedonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’ların alımı için de pazarlık yaptığını ima etti. Ancak anlaşmalarının gizliliği nedeniyle ayrıntı vermedi. Pendarovski, Türklerin Makedonya’daki nüfuzunun artmasını destekleyenleri temsil ediyor. Bu da Ankara’nın Balkanlar’daki nüfuzunun daha da artması anlamına geliyor.

Kuveyt-Bayraktar-TB2

Aslında Makedonya Cumhurbaşkanı, özellikle savunma alanındaki mükemmel ikili ilişkiler nedeniyle birçok Makedon subayının Türk askeri okullarında eğitim gördüğünü ve eğitim aldığını gururla belirtti.

Makedonya Cumhurbaşkanı, karakteristik bir tavırla Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olan çekinceleri için, bunun Türkiye’nin “meşru güvenlik kaygıları” ile ilgili olduğunu bile söyledi.

Türkiye, şu ana kadar 300 ila 400 adet arasında Bayraktar TB2 SİHA üretimi gerçekleştirildi. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle ihracat anlaşması gerçekleştirildi. Son olarak, Kuveyt’ten 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA tedariki haberi geldi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu