Yunan Donanması’na savaş gemisi teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Deniz Kuvvetleri, güdümlü mermi taşıma kapasitesine sahip altıncı Roussen sınıfı hücumbotunu geçtiğimiz günlerde düzenlenen tören ile teslim aldı.

Yunanistan Deniz Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde düzenlenen tören ile Roussen sınıfı hücumbot projesinin altıncı gemisi olan HS Ypoploiarchos Karathanasis (P-78)’i envantere aldı. Kabul testlerini başarıyla tamamlayan gemi, kullanıma alındı.

STM Banner

Tersanedeki ve Yunan Devletindeki mali sorunlar, Roussen sınıfı hücumbot projesinin ilk 5 gemisinin inşası ile son iki gemisi arasında büyük bir gecikmeye neden oldu. Sınıfın ilk gemisi Aralık 2005’te kullanıma alındı ​​ancak yedinci ve son geminin gelecek yıl hizmete alınması planlanıyor.

HS Ypoploiarchos Karathanasis (P-78); Thales Vigile 100 Elektronik Destek Sistemi, Thales Stir 1.2 EO Mk2 Atış Kontrol Sistemi, 76mm Baş Topu, 8x MM40 Exocet Blok III Gemisavar Füzesi, RAM Hava Savunma Sistemi ve 2x 30mm Top Sistemi ile donatıldı. Tam yük deplasmanı 668 ton olan gemi; 62 metre uzunluğa, 9.5 metre genişliğe, 45 kişilik mürettebat kapasitesine ve 35 deniz mili hıza sahip.

Gemiye, 1996 yılındaki Kardak Krizi esnasında teknik arıza sebebiyle düşen AB 212 helikopterinde hayatını kaybeden Teğmen Karathanasis’in adı verildi. Ocak 1996’da gerçekleşe olay esnasında; bölgede bulunan Türk fırkateyni, düşen helikoptere yardım amaçlı sinyal göndermiş ve acil iniş için helikopter pistini aydınlatmıştı ancak Yunan tarafı bu teklifi kabul etmemişti.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu