Yunanistan’dan S-70B ve MH-60R hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanlığı, Yunan Donanması envanterindeki mevcut S-70B SeaHawk helikopterlerinin modernizasyonu ve MH-60R SeaHawk tedariki konusunda ABD ile anlaşmaya vardı.

Edinilen bilgiye göre; Yunanistan Savunma Bakanlığı, ABD makamları ile iki farklı mutabakat mektubu (LOA) imzaladı. Yunanistan ile ABD arasında imzalanan ilk mutabakat mektubu, Yunan Donanması envanterinde bulunan S-70B SeaHawk helikopterlerinin aviyonik ve sensör sistemlerinin modernizasyonunu; ikinci mektup ise dört adet MH-60R SeaHawk helikopteri tedarikini içeriyor.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere ABD Dışişleri Bakanlığı; Temmuz 2019’da, Yunanistan’a 7 adet MH-60R SeaHawk Çok Fonksiyonlu Helikopter ve ilgili ekipmanların satışını içeren 600 milyon ABD Doları değerindeki olası bir yabancı askeri satış (FMS) kararını onaylamıştı. Yunan tarafının, bütçe sebebi ile tedarik edilecek MH-60R sayısını dört adet ile sınırladığı tahmin ediliyor. Dört adet MH-60R alımının Yunanistan’a faturasının, 300 ile 400 milyon ABD Doları arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomik açıdan oldukça zor durumda olan Yunanistan, Adalar Denizi merkezli olmak üzere Türkiye ile askeri rekabete devam etme eğiliminde. Türkiye’nin savunma tedarikinde azami oranda yerli bir politika izlemesine karşılık Yunanistan, neredeyse tamamen yurt dışı kaynaklı bir askeri envantere sahip. Bütçe sorunu ve yerli savunma sanayii şirketlerinin aktif olmamasından ötürü Yunanistan, savunma alımlarında son zamanlarda ya ikinci el platformlara yöneliyor ya da tedarik edilecek platform sayısını düşük tutuyor. Öte yandan mevcut platformların modernizasyonu ile verim miktarının yükseltilmesi ve yeni tedariklerin önüne geçilmesi, Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın başka bir politikasını oluşturuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Her ne kadar zarf’a değil mazruf’a bakılması gerekirse de ,bugün, hele böyle konularda titizim: dilinizi hiç alıştırmayın “Adalar denizi” lafına. Filipinler,Karaipler, Balear ve Kanarya Adaları say sayabildiğin kadar. Falkland Adaları derken taraf tutmuş olunuyor, dünyanın çoğunluğunun böyle demesi birşeyi değiştirmez. Orası sizce Arjantin’e mi yakın yoksa İngilterye mi? Neden Malvinas demiyoruz? Adalar Denizi asla ve kat’a olmaz. Amiralimiz bana danışmayıp iyi niyetle bu lafı çıkardı ama, bir düşünün, bir tarafı eksik kalıyor. Oraya GÖKDENİZ adını veriyorum, herkesin de bu ismi kullanmasını bekliyorum. Turpun büyüğü daha heybede : herifler inatla Halki Adaları diyorlar,Prens Adalarını kim uydurmuş bilmiyorum. Bu Marmara-Gargara adı da mutlaka değişmeli. Samatya’yı Koca Mustafa Paşa yapan necip milletim ne bekler ? Ben belkiyorum, önerilerinizi. Marmara’ymış !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu