Yunan Patriotları Suudi Arabistan yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Suudi Arabistan’a PATRIOT PAC-3 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) konuşlandırıyor.

Yunanistan, Suudi Arabistan’a Patriot hava savunma sistemi tedarik edilmesine dair bir anlaşmanın imzalandığını açıkladı. ABD’li Lockheed Martin firması tarafından üretilen Patriot sisteminin Suudi Arabistan’daki kritik enerji tesislerini korumak için kullanılacağı da belirtildi.

STM Banner

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ı ziyaret eden Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ve Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ile gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında Yunanistan’a ait bir Patriot Hava Savunma Sistemi’nin Suudi Arabistan’a tedarik edilmesine ilişkin anlaşmaya imza attı.

Suudi Arabistan, Yunan Patriot bataryasının nakliye ve işletme maliyetini karşılayacak ve ek olarak Yunan Patriot sistemlerinin PAC-3 sürümüne yükseltilmesini finanse edecek. Anlaşma kapsamında sistemin kullanımından sorumlu olacak olan en az 40 Yunan askeri, Suudi Arabistan’a transfer edilecek.

Patriot Almanya

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, Suudi Arabistan’la imzalanan anlaşmanın ardından şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle Körfez İşbirliği Konseyi ile her iki tarafın da uzun vadeli hedefi olan bir anlaşma imzaladık. Ve bir Patriot bataryasını Suudi Arabistan’a sevk etmek üzere anlaşmayı imzaladık. Körfez ülkeleri ile işbirliğinde ülkemiz için bu büyük bir ilerlemedir. Batı’nın enerji kaynaklarının daha geniş güvenliğine yönelik katkımız ve ana hedefi ülkenin Körfez ülkeleriyle bağlantısı olan Yunan dış politikası, ileriye doğru bir adım daha attı.”

Patriotlar, şu anda Yunan hava savunma kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Yunanistan’ın 2003 yılında envanterine kattığı bu sistemler (Patriot PAC III) 170 km radar menziline ve 150 km angajman menziline sahip. Yunanistan toplamda 6 batarya Patriot PAC III kullanıyor.

Yunanistan’da her birinde 6 adet fırlatma aracı bulunan, 6 batarya PATRIOT PAC-3 olduğu biliniyor. Her fırlatma aracında ise 4 füze lançeri mevcut.

Yunan Patriotlarının Yerleşimi

Yunanistan’ın Patriot bataryaları, Adalar Denizi üzerinde genel olarak kuzey ve orta bölgeleri içeren bir kapsama alanına sahip. Patriot bataryalarının birisi İskiri adasında, iki adedi Orta Yunanistan’ın Adalar Denizi kıyılarına bakan tarafında, bir adedi Atina’da, bir adedi Selanik tarafında ve bir adedi de Kavala bölgesindedir.

Suudi Arabistan’ın elinde 24 batarya Patriot hava savunma mevcut ancak bu sistemler çoğunluğu Yemen kaynaklı olan saldırıları önlemekte her ne kadar yüksek oranda başarılı olsa da yeterli olmuyor. Suudi Arabistan’ın Patriot bataryalarının çoğu Yemen sınırında konuşlu.

Raytheon, Patriot Hava Savunma Sistemi, Bahreyn Patriot, Patriot

Patriot bataryaları için geliştirilen en modern füzelerden biri ise PAC-3. İlk seviye Patriot füzelerine nazaran daha pahalı olmasına karşın balistik füzeler ve -gerektiği taktirde- uçaklara karşı daha etkili.

Yunan tarafının Suudi Arabistan’a göndereceği Patriot bataryası için yaklaşık 40 ila 50 Yunan Hava Kuvvetleri personeli görevlendirilmesi bekleniyor. Bataryanın yanında AN/MPQ-53 radarı, AN/MSQ-104 Nişan Kontrol İstasyonu (ECS) ve 2 ila 4 adet füze lançerinin bulunması bekleniyor. Yunanistan, bataryaların yanında füze göndermeyecek. Bu füzeler Suudi Arabistan tarafından karşılanacak.

AN/MPQ-53 radarının daha gelişmiş bir versiyon olan AN/MPQ-65’e yükseltileceği de tahmin ediliyor. Ek olarak Yunan Patriot bataryasındaki füze lançerlerinin PAC-3 füzeleriyle uyumlu hale gelebilmesi için modernize edilmesi bekleniyor.

Yunanistan ve İsrail tarihlerinin en büyük savunma anlaşmasını imzaladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu