Yunanistan ve İsrail tarihlerinin en büyük savunma anlaşmasını imzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, aylar süren müzakerelerin ardından İsrail ile iki ülke arasındaki en büyük savunma tedarik anlaşmasına imza attı.

Yunanistan ve İsrail arasında imzalanan anlaşma kapsamında Yunanistan’ın güneyinde yer alan Kalama Havalimanı, İsrailli savunma şirketi Elbit Systems tarafından uluslararası uçuş eğitim merkezine dönüştürülecek. 22 yıl geçerli olacak anlaşmanın bedeli ise yaklaşık olarak 1.6 milyar avro. İsrailli Elbit Systems, Kanadalı CAE firmasıyla girdiği ihaleden galip çıkmıştı.

STM Banner

Elbit Systems anlaşma kapsamında helikopter eğitim sistemlerini, Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Raytheon üretimi Beechcraft T-6 Texan II eğitim uçaklarının bakımlarını ve simülatörlerin modernizasyonunu üstlenecek. Anlaşmaya binaen İtalyan Leonardo şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri için 10 adet M-346 Jet Tekamül Uçağı uçağın tedarikini sağlayacak. Leonardo, daha önce Elbit Systems ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu.

Atina, İsrail ile stratejik ilişkilerini genişletmenin yanı sıra Yunan Hava Kuvvetleri pilotlarının eğitimi sorununa çözüm sağladığı için anlaşmaya büyük önem veriyor.

Yunan F-16
@isozygio

Sözleşme, finansal kiralama ile Kalamata’da uluslararası bir eğitim uçuş merkezinin inşasını içeriyor. Bu uçuş merkezi sayesinde daha geniş coğrafi bölgedeki diğer ülkelerin havayolları pilotlarının Yunanistan’da eğitim alması mümkün olacaktır.

Yunan merkezli Ptisi & Diastima dergisinin 22 Haziran tarihli haberine göre böyle bir eğitim merkezi, İtalya’da bulunan Lecce Hava Eğitim Merkezi ile de rekabet edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin teknik özellikleri açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu