Teslimata hazırlanan Yunan Rafale’leri görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmeye hazırlanan Dassault Aviation üretimi Rafale savaş uçakları görüntülendi. Söz konusu uçaklar, Fransız Hava Kuvvetleri’ne aitti.

Fransa’dan 12 adedi ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Dassault Avitaion üretimi Rafale savaş uçağı almaya hazırlanan Yunanistan, teslimata yönelik hazırlıklarına devam ediyor. Halihazırda Dassault Aviation tarafından F-3R seviyesine modernize edilen uçakların, Temmuz 2021’de Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. Uçaklar, METEOR ve SCALP-EG gibi gelişmiş füze sistemlerini de kullanma yeteceğine sahip olacak.

STM Banner

Yunanistan’ın teslim alacağı 12 uçak, ikinci el olarak Fransız Hava Kuvvetlerinden temin edilecek. Uçakların 6’sının 2021’de Yunanistan’a gelmesi beklenirken, geri kalanların ise 2022’de aşamalı bir şekilde Yunanistan’a teslim edilmesi bekleniyor. İlk 2 Rafale’in, Yunanistan/ Tanagra Hava Üssü’ne sevk edilmesiyle beraber Yunan pilotların uçaklarla olan eğitimi başlamış olacak. Haziran veya Temmuz 2021’den itibaren her ay bir adet Rafale’nin Yunanistan’a teslim edileceği tahmin ediliyor.

Yunan basınında yer alan bir diğer bilgiye göre ise ilk Yunan Rafale pilotlarının ve mühendislerinin eğitimi Fransa’da başladı.

Dassault Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile anlaşmıştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilecek. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı.

Yunanistan, ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Rafale uçağının yanında; METEOR, Exocet ve SCALP gibi stratejik mühimmatların da tedarik edileceği belirtiliyor.

Önerilen İçerik: Yunan Rafale’inin mühimmatları neler?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu