Yunan Rafale’inin mühimmatları neler?

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Hava Kuvvetleri için 18 adet Rafale savaş uçağının tedarikini kapsayan anlaşma, geçtiğimiz gün Yunanistan ile Fransa arasında imzalandı. Yunan Rafale’inin kullanacağı mühimmatlar belli oldu.

Fransa Bakanı Florence Parly, geçtiğimiz gün Atina’ya bir ziyaret düzenledi. Ziyaret esnasında, Yunan Hava Kuvvetleri için 6 adedi yeni olmak üzere 18 adet Dassault Rafale savaş uçağının tedarikine yönelik anlaşmada da Fransız Savunma Bakanı Parly ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos’un huzurunda imzalandı.

STM Banner

Yunanistan’ın, Rafale savaş uçaklarının yanında hangi mühimmatları alacağı merak edilen hususların başında geliyordu. Edinilen bilgiye göre Yunanistan, Rafale uçaklarının yanında; SCALP Seyir Füzesi, AM39 Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Çok Fonksiyonlu Havadan Havaya Füze ve METEOR Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze tedarik edecek.

Özellikle SCALP, AM39 ve METEOR Füzeleri, Türkiye’ye yönelik tehdit potansiyeli yüksek mühimmatlar. Ramjet İtkili METEOR Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi ile Rafale uçağında bulunan AESA Radar, olası bir hava muharebesi için risk teşkil etmekte.

Yunan Rafale'inin Mühimmatları

Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde zaten bulunan SCALP Seyir Füzesi ise uzun menzilden karadaki hedeflere saldırı gerçekleştirme yeteneğine sahip. SCALP Seyir Füzesi, 250+ kilometre menzile sahip. Türkiye’de de 250+ kilometre menzile sahip SOM Seyir Füzesi kullanılmakta.

Yine Exocet Gemisavar Füzesi ise deniz hedefleri için risk teşkil etmekte.

Ayrıca Yunanistan, 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edecek. Tedarik edilecek savaş uçağı sayısı arttıkça, mühimmat adedi de artış gösterecek.

Yunan makamlarının acil ihtiyacının karşılanması için Yunanistan’a yönelik Rafale teslimatları, 2021 yazından itibaren başlayacak, ardından iki yıla yayılacak.

Önerilen İçerik: Yunanistan Rafale anlaşması imzalandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu