Yunanistan 49 kez sınır ihlali gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Milli Savunma Bakanlığı, gündemdeki konulara ve faaliyetlere ilişkin bilgilendirme videosu yayımlandı. Videoda, Yunanistan’ın sınır ihlalleri de paylaşıldı.

T.C. Milli Savunma Bakanlığı’na göre Yunanistan, Ekim ayı içerisinde 42 hava sahası ihlali, 7 karasuyu ihlali, 15 hava aracı tacizi gerçekleştirdi. İlaveten Yunanistan, Gayri Askeri Statüdeki Adalara yönelik 192 askeri gemi ziyaretinde bulundu.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.

Her zaman komşularımızın sınırlarına ve haklarına saygılı olduğumuzu; tüm ilişkilerimizde barış, dostluk, iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliğinden yana olduğumuzu ifade ediyor olmamıza rağmen Yunanistan tarafından, gerginliği artırıcı faaliyetlere devam edilmektedir.

Yunanistan-Mirage-2000

Yunanistan tarafından, Ekim ayı içinde 42 hava sahası ihlali, 7 karasuyu ihlali, 15 hava aracı tacizi yapılmış ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak “Gayri Askeri Statüdeki Adalara” 192 askeri gemi ziyareti yapılmıştır.

Kuzey Ege’de uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Gayri Askeri Statüdeki Semadirek Adası’nı kapsayan eğitim sahasını ilan etmesi, üstelik saha sınırında kara sularını ihlal etmesi Yunanistan’ın gerginliği tırmandırmak için her türlü provokatif girişimde bulunduğunun açık göstergesidir.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu