STM, Merhum Tuğamiral M. Savaş Onur’un adını Gölcük’te yaşatacak

Roketsan-ATMACA-Banner

STM, Kızılay ile yaptığı bağış anlaşmasıyla, 1999 Gölcük depremi sonrasında büyük hasar alan Gölcük Tersanesi’nin yeniden inşa sürecinde görev alarak eski performansına dönmesini sağlayan ve vefatından önce STM Deniz Projeleri Direktörü olarak görev yapan merhum Tuğamiral Mazlum Savaş Onur adına, Gölcük’te bir okulda özel bir sınıf açtı.

Kızılay’ın, 2013 yılından bu yana, özel eğitim ve desteğe gereksinim duyan çocukların, akranlarıyla aynı okula devam edebilmeleri için sürdürdüğü kampanyaya destek olan STM, bu sayede merhum Tuğamiral Mazlum Savaş Onur’un adını, Gölcük’teki Şehit Kamuran Ablak Ortaokulu’nda yaşatacak.

STM Banner

 Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde kritik bir rol üstlenerek yerli teknolojiler geliştiren ve bu kabiliyetini dost ve müttefik ülkelere taşıyan STM, Türk Kızılay’ın 2013 yılında “Sen Çok Özelsin” diyerek yola çıktığı ve okullarda, özel eğitim ve desteğe gereksinim duyan çocuklara yönelik tasarlanmış sınıflar açtığı kampanyasına bağışta bulunarak, Gölcük’te bir okulda, vefatından önce STM Deniz Projeleri Direktörü olarak görev yapan merhum Tuğamiral Mazlum Savaş Onur adına sınıf açtı. “Sen Çok Özelsin” bağış kampanyası kapsamında, Kızılay tarafından, söz konusu çocukların gelişimini desteklemek üzere sınıflar oluşturuluyor ve bu sınıflarda, el ve göz koordinasyonu ile motor becerileri geliştirmeye yönelik renkli, sesli ve dokunarak öğrenmeyi sağlayan çeşitli eğitim materyalleri ve donanım malzemeleri yer alıyor.

‘Tuğamiral Mazlum Savaş Onur Sınıfı’nın açılışı nedeniyle düzenlenen törene, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Türk Kızılayı Gölcük Şube Başkanı Orhan Faruk Barış, STM Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu katıldı.

“İsmini yaşatacak olmaktan gurur duyuyoruz”

STM Genel Müdür Yardımcısı Güvenlioğlu, törende yaptığı konuşmada, “2013 yılından bu yana, çocuklarımıza, ‘Sen Çok Özelsin’ diyen ve dizayn ettiği özel sınıflarla, bu özel çocuklarımıza destek yolu açan Türk Kızılay’a STM adına teşekkürlerimi sunarım” dedi. Güvenlioğlu, şöyle devam etti: “STM, kendini her şeyden önce vatan savunmasına adamış bir şirkettir. Yegane amacımız da savunma sanayiinde hem kendine yeten hem de bağımsızlık hedefiyle yola çıkan ülkemizin, harp gemisinden denizaltıya, siber güvenlikten uzay teknolojilerine, faaliyet gösterdiğimiz her alanda, gücüne güç katmaktır. Geliştirdiğimiz her ileri teknolojili, küresel anlamda rekabetçi, esnek ve özgün çözümümüzde motivasyonumuzu, işte bu oluşturur.

Kıymetli büyüğümüz merhum Tuğamiral Mazlum Savaş Onur, gurur duyduğumuz bu bakış açımızın en önemli mimarlarından biriydi. Kendisi önce, yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) önemli görevler üstlendi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanlığı ile Gölcük Tersane Komutanlığı görevlerini yürüttü. TSK’daki görevlerinin ardından STM’de ise, ülkemiz savunma sanayiine kazandırılmak üzere yola çıkılan Milli Gemi (MİLGEM) projesinin, şirketimiz içindeki yürütücüsü; Milli Denizaltı (MİLDEN) projesinin ise önemli destekçilerinden oldu. Pakistan Denizde İkmal Gemisi’nin ihracatıyla; Türkiye’ye ve STM’ye, döneminin en büyük savunma sanayii ihracat projelerinden biri olmanın gururunu yaşattı. Gölcük için ise, uzun yıllar görev yaptığı Gölcük Tersanesi için 1999 Gölcük Depremi’nde harekete geçmişti ve  deprem sırasında gerek insan gücü gerekse fiziksel olarak büyük hasar alan ve yeniden inşa süreci geçirmesi gereken Gölcük Tersanesi’nin, eski performansına kavuşmasına, köprü olmuştu.

Onur’un STM için kıymeti; kendi denizaltılarımız, kendi gemilerimiz, dünya denizlerinde yüzdükçe daha da artacak. Bunun yanı sıra Gölcük için yaptıklarının hatırasının bu sınıfta, bu özel çocuklarımızla ve mutlu aileleriyle birlikte yaşayacak olması, bizlere ayrı bir gurur yaşatıyor. Sınıfımızın, sevgili çocuklarımıza ve kıymetli ailelerine, hayırlı olmasını dilerim.”

“Yardım dünyasına sunduğumuz projeler büyük ilgi görüyor”

Türk Kızılayı’nın farklı projelerle eğitime yönelik desteklerinin olduğunu anlatan Türk Kızılayı Gölcük Şube Başkanı Orhan Faruk Barış ise, “Paydaş kuruluşlarımız ve hayırseverlerimizin desteğiyle çocuklarımızın eğitim alanındaki gereksinimlerine destek oluyoruz. Kimi zaman burs, kimi zaman temel ihtiyaçlar ve teknolojik ekipmanlar, kimi zaman da köy okullarının tadilatı veya tefrişatını yapıyoruz. Devlet okullarında ihtiyaç duyulan Özel Eğitim Sınıfları Projemiz de eğitim yardımlarımız arasında yer alıyor. Oluşturduğumuz bu sınıflarla özel öğrencilerimizin eğitimlerine katkı sağlıyoruz. İnsani yardım dünyasına sunduğumuz projelerin büyük ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Bu anlamda savunma sanayimizde önemli bir rolü olan ve yardım çalışmalarımızda iş birliği içinde bulunduğumuz STM de özel eğitim sınıflarımıza bir yenisinin eklenmesine katkı sağladı. Merhum Tuğamiral Mazlum Savaş Onur’un isminin verildiği bu sınıfımızda özel öğrencilerimizin eğitimi için ihtiyaç duyulabilecek bütün materyaller bulunuyor. Bağışçılarımızın destekleri ile diğer okullarımıza da özel eğitim sınıflarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu