Yunanistan F-16 Blok 70 Teslimatına Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16 Blok 70 Modernizasyon Programı kapsamında modernizasyonu gerçekleştirilen ilk 6 F-16 uçağının, teslimat tarihi yaklaşıyor.

Yunan kaynaklarına göre; Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16 Blok 70 Modernizasyon Programı, takvime uygun şekilde ilerliyor. Uçakların modernizasyon faaliyetleri, Hellenic Aerospace Industry (HAI) tesislerinde devam ediyor. Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktaydı.

STM Banner

Geçtiğimiz yıl modernize edilen ilk prototip uçak, HAI tesislerinden çıkarılarak Lockheed Martin tesislerine intikal etmişti. Lockheed Martin tesislerinde ilk uçuşunu yapan prototip uçak test, faaliyetlerinde kullanılıyor. Testlerin tamamlamasıyla birlikte 2023 yılı içerisinde teslimatların başlaması planlanıyor.

Yunanistan F-16 Modernizasyonu

F-16 Blck 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım ise mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

APG-83 radarının entegrasyonuyla beraber F-16’ların durumsal farkındalıkları ciddi miktarda artacak. Link-16 veribağı sisteminin entegre edilmesiyle beraber ise Yunan Hava Kuvvetleri F-16 uçakları, ilk kez modern veribağı ile tanışmış olacaklar. Link-16 ile beraber Yunan F-16’ları, EMB-145H Erieye AEW uçakları ile daha sağlıklı iletişim kurabilecek.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS) ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak. Ayrıca uçaklara AGM-88E başta olmak üzere yeni mühimmat ve füze sistemleri entegre edilecek. Yeni nesil elektronik harp ekipmanları ve IRST podu ile yeni hedefleme podları uçağın kullanımına sunulacak.

Modernize edilecek olan Blok 50/52+ uçaklarından çıkan parçalar, 38 adet Blok 50/52 seviyesindeki uçaklara takılacak ve uçakların seviyeleri Blok 50/52+ seviyesine çıkarılacak.  Modernize edilen uçaklar için 30 adet Sniper ATP hedefleme podu tedarik edilecek.

Öte yandan Yunanistan, modernize edilen F-16’lar için AGM-88 Anti-Radyasyon Füzesi ile Harpoon Gemisavar Füzesi sipariş etmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne Ne Katar?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Yunan Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu