Yunanistan 24 adet F-35 almayı planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Beyaz Saray ziyaretinin ardından, Yunanistan’ın silahlanma planlarını açıkladı.

Panagiotopoulos, Yunanistan’ın altyapı tesisi de dahil olmak üzere toplam 3 milyar dolar maliyetle 24 adet F-35 Lightning II savaş uçağı satın almayı, 82 adet F-16’nın Viper seviyesine yükseltmeyi ve savaş gemilerini tedarik etmeyi planladığını açıkladı. Panagiotopoulos, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile Yunan tarafı arasında savaş gemilerinin devralınmasıyla ilgili müzakerelerin olacağını da sözlerine ekledi.

STM Banner

Perşembe sabahı Skai TV’ye konuşan Yunanistan Savunma Bakanı, F-35 sorununun önümüzdeki yıllarda “Türkiye üzerinde hava üstünlüğü” elde etmek amacıyla Yunanistan tarafından gündeme getirildiğini söyledi.

Müzakerelere zaman alıcı bir prosedür olarak atıfta bulunarak F-35’in satın alınmasının 2024’ten sonra başlayacağını belirten Bakan, 84 adet F-16’nın Viper sürümüne yükseltilmesine bugünlerde başlanacağını ve 7 ila 8 yıl sürmesinin planlandığını açıkladı.

Yunanistan F-16V Programı

Ekim 2017’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunan F-16’larını önemli ölçüde geliştiren Viper yapılandırmasına yükseltmek için 2,4 milyar dolarlık bir projeyi onaylamıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre proje kapsamında ilk iki yıl, entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üzerine harcanacak. Üçüncü yıl, Yunan savaş jetlerine Viper entegrasyonu başlayacak ve dördüncü yıl ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha hızlı veri bağları ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu