Milli Vurucu İHA’lar envantere giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Vurucu İnsansız Hava Araçları (VİHA), Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giriyor.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan (SSB) edinilen bilgiye göre; STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ALPAGU ve KARGU-II Vurucu İnsansız Hava Araçları (VİHA), 2020 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınacak. Asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere Tek-Er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen VİHA’lar, sahadaki personelin operasyon ve harekat kabiliyetini arttıracak.

STM Banner

STM ALPAGU

ALPAGU Vurucu İHA

ALPAGU, STM firması tarafından geliştirilen “Otonom Sabit Kanatlı Vurucu İHA” sistemidir. Sistem; “sabit kanatlı vurucu İHA (VİHA)”, “lançer” ve “yer kontrol istasyonu (YKİ)” bileşenlerinden oluşmaktadır. Asimetrik veya konvansiyonel harp içinde, Tek-Er tarafından taşınabilen ve ateşlenebilen İHA, platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir.

ALPAGU, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine, ilk kez 2020 yılı içerisinde girecektir

Teknik Özellikler

Menzil:5 kilometre
Görev Süresi:10 dakika
Görev İrtifası:400 metre
Sıcaklık:-15/+55 Santigrat Derece
Mühimmat Kapasitesi:3.7 kilogram

KARGU Kamikaze İHA

KARGU-II Vurucu İHA

KARGU; asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. KARGU, platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)”, “Yer Kontrol Ünitesi” ve “İHA Şarj İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de icra edilen harekatlarda, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından başarıyla kullanılan KARGU’nun gelişmiş modeli KARGU-II, 2020 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu