Yunanistan F-35 için fiyat istedi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, elinde bulunan Block 30 tipi F-16 savaş uçaklarını değiştirmek için 25 ila 30 adet arasında F-35 almayı değerlendiriyor. Son olarak Yunan basınında çıkan haberlere göre Atina hükumeti, F-35’in üretici firması Lockheed Martin’den 25-30 adet F-35 için fiyat teklifi istedi. Teklifin ise uzun vadeli bir ödeme seçeneğiyle sunulması istendi.

Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde toplamda yaklaşık 30 adet F-16 Block 30 bulunuyor. 1989 ve 1990 yılları arasında teslim edilen uçaklar günümüz hava muharebesinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak seviyede yer alıyor.

STM Banner

Geçtiğimiz günlerde F-35 programında yetkili olan ABD’li bir Amiral F-35 satmaya aday 5 yeni ülke ismi dile getirmiş ve bu ülkelerin arasında Yunanistan’a da yer vermişti. Buna paralel olarak Yunan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis ise F-16 modernizasyonuna ek olarak yeni nesil bir uçak alımının değerlendirildiğini ifade ederek, olası F-35 alımına yeşil ışık yakmıştı.

Toplamda 84 adet F-16 savaş uçağını modernize etme kararı alan Yunanistan’ın, 2027 yılında tüm uçaklarını teslim alması planlanıyor.


Kaynak: FlightGlobal 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu