Ateşli Silah Yeri Tespit Sistemi (ATEŞKES)

Roketsan-ATMACA-Banner

Günümüz sınır güvenliği konsepti gereğince ülkemizde kritik tesislerin korunması önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle sınır bölgelerindeki sabit karakollar, birlik personelinin konuşlandığı mevkiler, doğalgaz hatları ve istasyonlar en önemli örneklerdendir. Bu tür kritik tesislerin mümkün olduğunca otomatik sistemlerle korunmasına ve durum farkındalığını arttıracak sistemlere ihtiyaç vardır. Özellikle karakollara uzaktan yapılan taciz ateşlerinin hemen fark edilmesi ve hızlı tepki verilmesi askeri açıdan çok önem arz etmektedir. Bölge izlemesi için elektro optik/kızılötesi (EO/IR) kamera, radar, sismik, titreşime duyarlı algılayıcılar gibi farklı algılayıcılar da kullanılabilmektedir. Ülkemizde akustik algılayıcıların kullanımı oldukça kısıtlıdır. Hâlihazırda, ülkemizin keskin nişancı tespitinde kullanılabilecek akustik ve elektro optik tabanlı alt sistemler ve teknolojiler üzerinde çalışmaları mevcuttur.

Atış tespit sistemlerinin amacı, çok sayıdaki akustik algılayıcıdan faydalanarak ateşli silahların yerini tespit etmektir. Karakol gibi kritik tesislere ateşli silahlarla yapılan saldırılarda, ateş edenlerin konumunun tespit edilmesiyle silahların otomatik olarak o bölgeye yönlendirilmesi ve bu sayede ilk ateşe karşılık vermek mümkün olacaktır. Bu sayede yapılan saldırı en az zayiatla püskürtülebilecektir. Bu akustik tabanlı sistemlerle ateş edildikten sonra birkaç saniye içerisinde 1000m’ye kadar konum tespiti yapılabildiği bilinmektedir. Bu nedenle akustik algılayıcıların kullanılması, ateş eden kişi ya da kişilerin yerlerinin tespit edilmesi için önemlidir.

STM Banner
Türk Kara Kuvvetleri mensubu keskin nişancı

HAVELSAN tarafından geliştirilen Ateşli Silah Yeri Tespit Sistemi (ATEŞKES), akustik algılayıcı dizinleriyle namlu sesi ve şok dalgalarını algılayarak uzun menzilden ve kamuflaj altında ateş eden saldırganların yerini doğru ve hızlı bir şekilde tespit etmektedir. Sistem sayesinde ilk atış sonrası düşman unsurun yönü ve yeri belirlenmekte ve bu sayede zayiat verilmesi engellenmektedir. Konumu tespit edilen düşman unsur, ATEŞKES tarafından aktarılan bilgiler sayesinde yüksek doğruluk ile ateş altına alınabilmektedir.

Sabit istasyonlar veya araç üzerine konuşlandırılabilir bir sistem olan ATEŞKES, GPS alıcısı ve yönelim belirleme sistemine sahiptir. Hızlı kurulum ve kalibrasyon kabiliyetlerinin yanı sıra sistem, kablolu ve kablosuz haberleşme altyapısına sahiptir.

Genel Özellikler

 • Sabit İstasyon ve Araç Üstü Tasarım
 • Kablosuz Sensör Ağı ve Sensör Füzyonu
 • Hızlı Kurulum, Kolay Kullanım
 • Kullanıcı Dostu Komuta Kontrol Arayüzü
 • Tek sensor ile;
  • ±2° Yanca Hassasiyeti
  • ±5° Yükselim Hassasiyeti
  • %20 Mesafe Hassasiyeti
 • Çoklu Sensör ile Daha Hassas Sonuçlar
 • 56 mm – 12.7 mm Mermi Algılama
 • MIL-STD-810G ve MIL-STD-461F Uyumlu Tasarım

Kaynak: SavunmaSanayiST.com, [2]

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu