Dassault Aviation’dan Yunanistan’a yönelik Rafale açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa merkezli Dassault Aviation şirketi, Yunanistan’ın 18 adet Rafale savaş uçağı satın almaya karar vermesi ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bu duyuru, 45 yılı aşkın süredir Yunan Hava Kuvvetleri ile Dassault Aviation’ı birbirine bağlayan ortaklığın gücünü ve Yunanistan ile Fransa arasındaki kalıcı stratejik ilişkiyi gösteriyor.

STM Banner

Yunanistan, 1974’te Dassault Aviation’dan 40 adet Mirage F1 siparişi verdi, ardından 1985’te 40 Mirage 2000 ve son olarak 2000 yılında 15 Mirage 2000-5; Bu son sözleşme ayrıca Yunan endüstrisinin büyük katkısıyla 10 Mirage 2000’in 2000-5 standardına modernizasyonunu da içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’ın Yeni Silahlanma Paketi

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Yunanistan’ın yeni silahlanma paketini açıkladı. Miçotakis tarafından yapılan açıklamaya göre yeni paket, şunları içeriyor:

  • 18 adet Rafale Savaş Uçağı,
  • 4 adet Yeni Nesil Fırkateyn,
  • 4 adet MH-60R SeaHawk Helikopteri,
  • Denizaltılar için Ağır Sınıf Torpido Mühimmatları

Edinilen bilgiye göre; yeni silahlanma paketi, Yunanistan için toplam 10 milyar avroya mal olacak.

Yunanistan için Mirage savaş uçakları ayrı bir öneme sahip. Çünkü halihazırda Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu en uzun menzilli seyir füzesi olan SCALP-EG, sadece bu uçaklar aracılığıyla kullanılabiliyor. Benzer kabiliyetlerin, yeni tedarik edilen Rafale savaş uçaklarında da olması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu