Yunanistan’ın Rafale savaş uçağı alımının ayrıntıları

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’ın, Fransa merkezli Dassault Aviation şirketinden satın alacağı ve 18 adet Rafale savaş uçağı ile çeşitli mühimmatları kapsayan paketin ayrıntıları ortaya çıktı.

LaTribune tarafından edinilen bilgiye göre; Yunanistan, 2 milyar avro bedel ile “F3R” konfigürasyonunda 18 adet Rafale savaş uçağı satın alacak. Yunanistan tarafından Fransa’ya aktarılacak 2 milyar avronun 1.7 milyar avroluk bölümü savaş uçaklarına, 300 milyon avroluk kısmı ise savaş uçaklarında kullanılacak mühimmatlara ödenecek. Fransa tarafından Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF) Komutanlığı’na teslim edilecek uçakların 6 adedi yeni, 12 adedi ise ikinci el statüsünde olacak. İkinci el 12 adet Rafale, Fransa Hava Kuvvetleri envanterinden teslim edilecek.

STM Banner

Kasım ayında onaylanması planlanan anlaşma, savaş uçaklarına ek olarak tedarik edilecek mühimmatlar açısından da son derece önem teşkil ediyor. Avrupa merkezli füze şirketi MBDA, 300 milyon avro bedel ile Yunan Rafale savaş uçakları için çeşitli mühimmatların teslimatını gerçekleştirecek. Teslim edilecek mühimmatlar arasında, Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) ile Seyir Füzesi sistemlerinin de olacağı tahmin ediliyor.

Rafale F3-R

Rafale’nin F3-R konfigürasyonu, 31 Ekim 2018’de Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA) tarafından onaylandı.

F3-R konfigürasyonu, Rafale F3 standardının bir evrimidir. Uçağın operasyonel gerekliliklerinin; pilotların deneyimlerinden gelen geri bildirimler doğrultusunda sürekli iyileştirilmesi, süregelen sürecin bir parçasıdır.

Rafale

F3-R konfigürasyonu, Rafale’in aşağıdaki ekipman ve silahları taşımasına olanak tanır:

  • MBDA tarafından üretilen Meteor Uzun Menzilli Havadan Havaya Füze

    Bu yüksek performanslı füze, 2013 ortasından bu yana teslim edilen tüm Rafale uçaklarında bulunan AESA Radarı ile maksimum etkiye ulaşıyor.
  • Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu

    Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu, lazer güdümlü hava-yer mühimmatları için işaretleme gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  • Safran AASM Hava Yer Mühimmatı

    Fransız Safran şirketi tarafından geliştirilen ASSM, havadan yere güdümlü bir mühimmattır. ASSM; IMU/GPS, IMU/GPS/IIR ve IMU/GPS/Lazer güdüm modlarına sahiptir. Burada kast edilen lazer güdümlü versiyon.
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu