Sırbistan’da MiG-21 düştü

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Sırbistan’ın Lozniçe şehri yakınlarında, Sırbistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Mikoyan Gurevich MiG-21 (NATO Rapor Adı: “Fishbed”) tipi savaş uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre olay, Türkiye saati ile bu sabah saat 10 sularında meydana geldi. Rutin uçuş faaliyeti gerçekleştiren Sırbistan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-21 Fishbed tipi savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü Sırbistan’ın batısında bulunan Loznica şehri yakınlarına düştü. Tamamen parçalanan ve infilak eden uçağın pilotu, uçaktan atlamayı başaramadı ve hayatını kaybetti. Bir evin bahçesine düşen uçak, ev sahibinin de yaralanmasına sebebiyet verdi.

Sırbistan Savunma Bakanlığı, olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

MiG-21

MiG-21’ler II.Dünya Savaşı sonrası gündemde en çok olan birkaç jet savaş uçağından biridir. Sovyetler Birliği ile birlikte 1987’ye kadar Hindistan’da ve halen “F-7” kodu ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretilmekte olan bu uçaktan, 8000’in üzerinde üretilmiş ve 33 ülkede görev almıştır. MiG-21 bir çok lokal savaş ve çatışmada görev almış, iyi eğitimli ve motive edilmiş pilotlar tarafından kullanıldığında çok iyi bir hava muharebe uçağı olduğunu ispatlamıştır. (1)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu