Yunanistan Rafale anlaşması ertelendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan ile Fransa arasında imzalanacak olan ve Yunanistan Rafale F3R savaş uçakları ile mühimmat tedarikini içeren sözleşmenin imzalanması, başka bir tarihe ertelendi.

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile bir anlaşma yapmıştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek mühimmatlara ayrılmıştı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Yunanistan ile Fransa arasındaki söz konusu alımları kapsayan sözleşmenin imza töreni, henüz bilinmeyen bir sebepten ötürü ertelendi. Yunanistan Hava Kuvvetleri için Rafale savaş uçağı, lojistik destek ve mühimmat tedarikini içeren anlaşmanın en geç 20 Ocak 2021 tarihine kadar imzalanacağı açıklandı.

Rafale F3R

Rafale F3R konfigürasyonu, şu sistemleri içermektedir:

  • MBDA Meteor Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze
  • Thales Talios Lazer Hedefleme Podu
  • Safran Hava Yer Mühimmatı
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Önerilen İçerik: Yunan Hava Kuvvetleri Analizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Hemen sevinmeyelim beyler,arkasında başka planlar vardır.Belki adamlar hurda almaktansa ,almayı planladıkları f-35 sayısını arttırmaya bütçe olarak kullanmayı düşünüyor olabilirler.

  2. TF23 (MMU) gelsin de yunanlar ne alacaksa alsinlar önemli degil. Yeter ki zeki caliskan genclerimiz hak ettikleri yerde olsunlar. bizi yunanlar degil ab gelse zor durdurur. Tarih bize bunu anlatiyor. Ramjetli füzeleri varmis. Yunanlar ucaklari teslim alip egitimi betirene kadar roketsan bize f-16 lara Sihalara takilacak ramjeti yapar. Onlar borclanmis biz Ihrac edecek ürün sahibi olmus oluruz. Yeterki mühendislerimiz rahat rahat calissinlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu