Yunanistan, Ukrayna’ya Daha Fazla Silah Yollamama Kararı Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Ukrayna’ya daha fazla silah yollamama kararı aldı. Açıklama Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos tarafından yapıldı.

Yunan Parlamentosunda bir konuşma gerçekleştirilen Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, Atina’nın Ukrayna’ya daha fazla askeri ekipman yollamayacağını kaydetti.

STM Banner

“Yunanistan’ın kendi topraklarının ki özellikle de adaların savunması, daha fazla silah gönderilerek zayıflatılmamalı. Ukrayna’ya gönderdiğimiz ekipmanları kendi envanterimizden verdik. Daha fazla yollayamayız.”

Yunanistan, savaşın ilk günlerinde Ukrayna’ya iki adet C-130 askeri kargo uçağıyla askeri ekipmanlar yollamıştı. Bu ekipmanlar arasında Kalaşnikov tüfekleri ve RPG’lerin yer aldığı kaydedilmişti.

Yunan halkı ise Ukrayna’ya silah gönderilmesine karşı. MEGA TV tarafından yapılan bir ankete göre Yunan halkının %66’sı Ukrayna’ya silah sevk edilmesini istemiyor. %29 ise silah sevkiyatlarına karşı olumlu yaklaşıyor.

“Türkiye’ye Karşı Konuşma Zamanı Değil”

Bakan Panagiotopoulos, konuşması sırasında Türkiye-Yunanistan ilişkilerine de değinerek şunları kaydetti:

“Şu anda NATO içerisinde Türkiye’ye karşı konuşmak için hiç iyi bir zaman değil. Zira müttefikler Türkiye’nin NATO’ya bağlı kalmasını istiyorlar.”

ÖNERİLEN İÇERİKYunanistan’dan Meteor, SCALP, MICA, EXOCET ve ASTER Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, EurActiv

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu