Yunanistan’da F-4 savaş uçağı düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait F-4E Phantom II tipi savaş uçağı, eğitim uçuş yaptığı sırada İyon Denizi’ne düştü. Uçakta, 2 pilot bulunuyordu.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’nin haberine göre, Yunanistan’ın batısında bulunan Andravida kentinin güneyinde denize düşen F-4 tipi savaş uçağında, 2 pilot bulunuyordu.

STM Banner

Pilotların, uçağın İyon Denizi’ne çakılmasından önce fırlatma koltuklarını aktive edeceklerini bildirdikleri aktarılan haberde, uçağın eğitim uçuşu yaptığı kaydedildi.

Pilot ve yardımcı pilot için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Yunan Hava Kuvvetleri ise konuyla ilgili olarak tahkikat başlattı.

Yardımcı pilot yaşamını yitirdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Savaş uçağının düştüğüne ve Marios Mihail Turuçikas isimli yardımcı pilotun hayatını kaybettiğine dair haberi üzüntüyle aldım.” ifadesini kullandı.

Pilot için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Miçotakis, yardımcı pilotun ailesine başsağlığı diledi.

Yunan Devlet Ajansı AMNA ise 29 yaşındaki yardımcı pilotun hayatını kaybetmesi nedeniyle Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un talimatı ile Yunan Hava Kuvvetlerinde 3 günlük “askeri yas” ilan edildiğini duyurdu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu