Yunan Hava Kuvvetleri’ne İsrail eğitim verecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan ile İsrail arasındaki 1.68 milyar ABD Doları değerindeki anlaşma kapsamında, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) pilotlarının eğitiminden İsrail sorumlu olacak.

Yunan Hava Kuvvetleri ile İsrail merkezli Elbit Systems şirketi arasında, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu pilotların eğitim faaliyetleri için 1.68 milyar ABD Doları değerinde bir anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri, 10 adet M-346 tipi Jet Tekamül Uçağı tedariki gerçekleştirecek ve Elbit Systems tarafından bir uçuş okulu kurulacak.

STM Banner

Defense News’e göre; iki ülke arasındaki şu ana kadarki en büyük savunma anlaşması kapsamında İsrail, Yunan Hava Kuvvetleri için 20 yıl boyunca simülatör, eğitim ve lojistik destek hizmeti sağlayacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Benny Gantz, “Hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek, her iki ülkede de yüzlerce iş yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek uzun vadeli bir ortaklık. Ülkelerimiz arasında son zamanlarda güçlenen savunma ilişkilerinin, daha da derinleşeceğini umuyorum.” dedi.

Anlaşmaya binaen İtalyan Leonardo şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri için 10 adet M-346 tipi uçağın tedarikini sağlayacak. Leonardo, daha önce Elbit ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu. M-346, İsrail’de “Lavi” olarak adlandırılıyor ve ülke tarafından 2012 yılında pilotların eğitimi için seçildi. T-6 eğitim uçakları da tarihi ikili anlaşmanın bir parçası olacak.

Modern platform sayısı açısından özellikle ‘F-16 Blok 70’ modernizasyonu projesiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne üstünlük sağlamayı planlayan Yunan Hava Kuvvetleri’nin en büyük dezavantajı, pilotaj eğitimi alanındaydı.

Önerilen İçerik: Yunan Hava Kuvvetleri Analizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yorumlarımı okuyanların sabrına şaşmamak mümkün mü ? Sayın editörün de -kabilse- sabrını taşırmamaya gayret ederek başlıyorum: bis repetita non placent.
    Bizi en zayıf zamanımızda yenemediler, denize döküldüler. Haritaya bir de karşı taraftan bakınca kimin kimden korması gerektiği ayan ve de beyan değil midir ? Gene de rahat durmayıp hristiyanlığın ve batı medeniyetinin yılmaz müdafileri olduğuna kesinkes inanmışlar. Bu yeni hamle de bir işlerine yaramayacak elbet. Silahlı bir çatışma da bir iki günden fazla sürmeyecek, vesvese ve vehme gerek hiç yok. Serin kalmaya devam edelim ama boş bulunmaya da gelmez elbet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu