Yunanistan’dan 44 denizaltı torpidosuna 112 milyon avro

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, 44 adet SeaHake mod 4 Ağır Sınıf Harp Torpidosu için yaklaşık 112 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı. Teslimatların Aralık 2023’te başlaması hedefleniyor.

Bir süredir denizaltılarda kullanılan torpido mühimmatında sıkıntı çektiği bilinen Yunanistan, yeni bir hamle yaptı. Envanterinde 4 adet Type 214HN ve 1 adet Type AIP denizaltı bulunmasına rağmen modern harp torpidolarına sahip olmayan Yunanistan, Atlas Elektronik ile bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Yaklaşık 112 milyon avro tutarındaki sözleşme kapsamında Yunan Donanması, DM2A4 olarak da bilinen 44 adet SeaHake mod 4 Ağır Sınıf Torpido tedarik edecek. 8 adet torpidodan oluşan ilk parti teslimatın, Aralık 2023’te Yunan Donanması’na gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İkinci partinin Ağustos 2024, üçüncü partinin Haziran 2025 ve dördüncü partinin de 2025 yılı sonunda teslim edilerek 44 adetlik tedarikin tamamlanması hedefleniyor.

SeaHake™ mod4

Türkiye’nin artan denizaltı gücü ana odak

Yunan basını, söz konusu torpidoların tedarikiyle ilgili haberlerinde, Türk Donanması’nın artan denizaltı envanteri ve kabiliyetine de vurgu yaptılar. Halihazırda Türk Donanması, 3 ayrı sınıfta toplamda 12 adet denizaltıya sahip. Type 214TN olarak da bilinen REİS Sınıfı Denizaltılardan ilki olan TCG PİRİREİS (S-330)’in, bu yıl Türk Donanması’nın hizmetine girmesi planlanıyor. Öte yandan aynı sınıftaki diğer 5 denizaltının teslimatları da yıllara sari olarak devam edecek ve hedeflenene göre 2028’e kadar bütün denizaltın teslimatları tamamlanacak.

Gölcük’te lisans altında üretilen REİS Sınıfı Denizaltıların ardından Türkiye, yerli ve milli denizaltılarının üretimine hazırlanıyor. Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi kapsamında Türkiye, artık kendi denizaltılarını üretecek. Ayrıca Türkiye, Milli Ağır Sınıf Torpido Roketsan AKYA’yı da kısa süre önce envanterine kattı. AKYA Ağır Sınıf Torpido, hem Reis Sınıfı Denizaltılar tarafından hem de envanterdeki eski nesil 12 denizaltı tarafından kullanılabilecek.

Tüm bunların yanında Türkiye, denizaltı filosunun savaş yönetim sistemlerini de HAVELSAN ve TÜBİTAK aracılığıyla modernize ediyor. MÜREN Projesi kapsamında denizaltıların harp kabiliyeti ciddi bir oranda artıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Doureios

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu