Yunanistan’dan fırkateyn tedarik planı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Savunma Bakanı Panagiotopulos göre; Yunanistan, Fransa’dan dört adedi yeni olmak üzere altı adet fırkateyn tipi savaş gemisi tedarik etmeyi amaçlıyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ı ziyaret etmiş ve Yunan Hava Kuvvetleri için on iki adedi ikinci el olmak üzere toplam on sekiz adet Rafale tipi savaş uçağının tedariki için iki ülke arasında sözleşme imzalanmıştı. İki ülke arasında sözleşme; METEOR, Exocet ve SCALP gibi stratejik mühimmatları kapsıyordu.

STM Banner

2021 yılının ikinci yarısından itibaren Fransa’dan Rafale savaş uçaklarını teslim almaya başlayacak olan Yunanistan, şimdi de Fırkateyn tedarik etmeyi amaçlıyor. Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos’a göre Yunanistan; iki adedi ikinci el olan ve Fransız Donanması tarafından halihazırda kullanılan La Fayette sınıfı fırkateyn ve dört adedi ise yeni inşa edilecek Orta Sınıf Fırkateyn (FDI) olmak üzere, toplam altı adet fırkateyn tedarik etmeyi amaçlıyor.

Ayrıca Yunanistan, Alman üretimi dört adet MEKO sınıfı fırkateynin de modernize edilmesini planlıyor. Panagiotopulos’a göre fırkateynler ile ilgili kararlar, bu yıl içerisinde alınacak. Yunanistan, tedarik edilecek fırakteynlerin bir kısmının da Yunanistan’da inşa edilmesini talep ediyor. Edinilen bilgiye göre; La Fayette sınıfı fırkateynler, FDI fırkateynlerinin inşa faaliyetlerinin altı ila yedi yıl sürecek olması sebebi ile ara çözüm olarak tedarik edilecek.

TCG-İSTANBUL-Fırakteyni

Türkiye ise gelecek altı ila yedi yıl içerisinde; dört adet İ Sınıfı Fırkateyni, altı adet Reis Sınıfı Denizaltıyı, bir adet TF-2000 sınıfı destroyeri ve Türk Tipi Hücumbot’u ‘yerli imkanlarla’ hizmete almayı planlıyor.

Önerilen İçerik: Yunanistan Rafale anlaşması imzalandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu