Yunanistan Rafale anlaşması imzalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) için 18 adet Rafale savaş uçağının tedarikini içeren Yunanistan Rafale anlaşması, geçtiğimiz saatlerde Yunanistan ile Fransa arasında imzalandı.

Konuyla ilgili olarak Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tarafından yapılan açıklamada, Bu sözleşmenin imzalanmasına tanıklık etmekten gurur duyuyoruz: Yunanistan, 18 Rafale savaş uçağı ile operasyonlarda kanıtlanmış olan tanınmış teknolojik yetenekleri elde ediyor. Ve ilk kez bir Avrupa ülkesi Rafale’yi satın aldı. İki ülkenin hava kuvvetleri, bu vesileyle ortak harekat eğitimi gerçekleştirecek.

STM Banner

Libya ve Suriye’deki birçok krizin kesişme noktası olan Akdeniz, artan gerilimlere maruz kalıyor: bu nedenle, Avrupa kendisini kendi kapasiteleriyle donatmalı ve gerçek Avrupa egemenliğini inşa etmelidir. Bu zorluk karşısında Yunanistan’a güvenebileceğimizi biliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile bir anlaştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilecek. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre; Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edecek. Rafale uçağının yanında; METEOR, Exocet ve SCALP gibi stratejik mühimmatların da tedarik edileceği tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik: Yunanistan’dan 14 milyar dolarlık Rafale onayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Daha fazla oyalanmaya gerek yok!Adamların F-35 vermesi imkansız.ha hükümet ben görevi bırakıyorum diyosa verirler.bu da olmayacağına göre milli çıkarlarımız için verebilecek tek ülke yine Rusya.Kendi uçağımız yapılıncaya kadar Üstünlük için Su-57 alınabilir.İngilizler yada batılı ülkeler aynı ABD gibi bizi oyalayıp Euro fighter vermiyeceklerdir.Zaman kaybetmeye gerek yok.hem Yunan’a hemde yandaşlarına mesaj için 40 adet Su-57 alınmalı.yoksa hava üstünlüğünde geriye düşeceğiz.

  2. Su57 veya hatta su35’i gövde ve motor olarak alıp diğer tüm aviyonikleri kendimiz uygulayabilirsek bu elbette ki harika olur. Aksi takdirde Rus ekolünün uçağını kullanmak için en az 5-6 sene pilot eğitmek lazım. İşin yedek parça, silah sistemleri, bakım-idame gibi diğer boyutlarına girsek içinden çıkılmaz bir hal alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu