Yunanistan’dan yeni silahlanma paketi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin yeni silahlanma paketini açıkladı. Söz konusu paket, 10 milyar avro bedele sahip olacak.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz saatlerde Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin yeni silahlanma paketini açıkladı. Edinilen bilgiye göre; 10 milyar avrodan fazla bedele sahip olacak söz konusu paket ile Mirage savaş uçaklarının yerine 18 adet Rafale savaş uçağı, 4 adet yeni nesil fırkateyn, 4 adet MH-60R SeaHawk Helikopteri, denizaltı gemileri için ağır sınıf torpidolar ve yeni askeri personel temini gerçekleştirilecek.

STM Banner

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede, Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF) için 18 adet Rafale savaş uçağı tedariki konusunda mutabık kalmışlardı. Edinilen bilgiye göre, 18 uçağın 8’i Yunanistan’a hibe edilecek.

Yunanistan için Mirage savaş uçakları ayrı bir öneme sahipler. Çünkü halihazırda Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu en uzun menzilli seyir füzesi olan SCALP-EG, sadece bu uçaklar aracılığıyla kullanılabiliyor. Benzer kabiliyetlerin, yeni tedarik edilen Rafale savaş uçaklarında da olması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu