Yunanistan’ın F-16 Viper projesi başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, Yunanistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 85 adet F-16 Block 52+ jetinin, F-16 Block 70/72 seviyesine çıkartılmasını kapsayan “Viper” projesinin önümüzdeki pazartesi günü başlayacağını duyurdu. Proje kapsamında ilk iki yıl entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üzerine harcanacak. Üçüncü yıl, Yunan savaş jetlerine Viper entegrasyonu başlayacak ve dördüncü yıl ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

Ä°lgili resim
F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

F-16 VİPER ile ilgili görsel sonucu
Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha hızlı veri bağları ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Yakinda bu kriz çözüldükten sonra bizede gelirler sizin f-16 larida blok 70 yapalim diye. Umarim devletimiz buna izin vermez ve onun yerine bu isi asesana verir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu