Türk ZMA’larına kapsamlı modernizasyon

Roketsan-ATMACA-Banner

Daha önce de haberleştirdiğimiz üzere; ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında, 31.12.2019 tarihinde, toplam bedeli 900.000.000,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Bu anlaşmaya müteakiben yine 31 Aralık 2019 tarihinde, ASELSAN ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında “ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi” imzalanmıştır. Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ZMA-15 tipi araçların modernizasyonunu kapsayan proje, resmen başlatılmıştır.

Bu proje ile eklenecek yeni sistemler ve kabiliyetlere değinmeden önce ilk olarak mevcut ZMA-15’lere bir göz atalım:

STM Banner

ZMA-15’ler paletli (5 yol tekerlekli), zorlu arazi şartları altında yüksek hızlarda hareket edebilen, günümüz dünyasında kendine asla yer bulamayacak olan M-113 zırhlı personel taşıyıcılardan meydana getirilen zırhlı personel taşıyıcılardır. FNSS tarafından arttırılan beka yeteneği, iyileştirilen optik ekipmanlar ve sağlanan ateş gücü ile Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları’nda kahraman piyadelerimizin en yakın dostu olmuştur.

aselsan nefer l, aselsan nefer turret, aselsan nefer özellikleri, aselsan nefer kule, aselsan nefer silah sistemi

İmzalanan son sözleşme ile sıklıkla dile getirdiğimiz ülkemizin Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ihtiyacına dair önemli bir çalışma gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında mevcut ZMA-15 araçlarına; 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi ana yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacak olup, platforma yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri, prototip üretimi, kalifikasyon testleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri ise FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir.

Eklenecek olan sistemler içerisinde 25mm Nefer Silah Sistemi’ne ve Lazer Uyarı Sistemi’ne dikkat çekmek istiyorum. 25mm silah sistemleri, zırh delici mühimmatlar kullandığı taktirde NATO Standardı STANAG 4569 Level 4 zırhları delebilme kabiliyetine sahiptir. Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Zırhlı Muharebe Aracı konusunda zirveye oynayan araçları incelediğimizde, birçoğunun temel zırhının Level4 olduğunu görmekteyiz. Nefer sistemi sayesinde yenilenecek olan ZMA-15’lerimiz, düşman ZMA ve ZPT’lerine karşı çok büyük bir tehdit olacak. Ayrıca ülkemizin ZMA ihtiyacı olduğunu vurgularken bu ihtiyacın aslında temel olarak mevcut araçların ateş gücünün yetersizliğinden dolayı olduğunu belirtiyorduk. Yapılan bu ekleme ile operasyon sırasında piyadelerimizin ihtiyaç duyduğu ateş gücünü daha iyi karşılayabilecektir.

ASELSAN LAZER UYARI SİSTEMİ

Bir diğer önemli sistem ise ASELSAN tarafından sunulan oldukça önemli bir çözüm, Lazer Uyarı Sistemi’dir. 4 adet sensör birimi ve 1 adet işlemci biriminden oluşan sistem, araç üzerine yönlendirilmiş lazer tehditlerini (güdümlü füzeler) kısa tepki süresi içinde ve yüksek hassasiyetle algılayıp, tespit ve teşhis etme ile karşı tedbir sistemlerini harekete geçirme kabiliyetlerini kazandıran bir sistemdir. FNSS tarafından daha önceden M113’lere kazandırılan pasif korunma ve spall liner (aracın mürettebat bölümüne yerleştirilen yumuşak malzeme) ile birlikte ASELSAN’ın sunmuş olduğu çözüm, araçlarımızın bekasını önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu sistem ile araçlarımız, özellikle asimetrik harp ortamında lazer işaretleyici kullanan ve terör örgütlerinin kolaylıkla sahip olabildiği 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) gibi tehditlere karşı önlem alabilme imkanı tanınarak yenilenecek ve ZMA-15’ler, M113’ler üzerine yapılan geliştirmeler ile kıyaslandığında rakiplerine kıyasla önemli avantajlara sahip olacaktır.

Yapılan bu sözleşme ile ülkemizin sıklıkla dile getirilen ZMA ihtiyacına önemli bir çözüm sunulmuş olsa da benzer iyileştirmelerin ve daha gelişmiş yüksek ateş gücü ile daha yüksek bekaya sahip yeni zırhlı araçların envantere alınma haberlerini de umuyoruz ki yakın gelecekte alacağız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu