5’inci nesil savaş uçağı Su-57 yeniden Suriye’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağı Su-57, kısa bir sürenin ardından tekrardan Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’nde görüldü.

Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için Sukhoi firması tarafından geliştirilen ve zaman zaman Suriye’deki gerçek muharebe operasyonlarında test edilen Su-57 çok amaçlı avcı uçakları, yeni testler için tekrardan Rusya Federasyonu’nun Suriye’deki hava üssü olan Hmeymim’e intikal ettiler.

STM Banner

Rus basınına göre Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Su-57 ve Su-35 için Suriye’deki gerçek muharebe ortamında birtakım testler icra etti. Söz konusu test, Su-57 ile Su-35 savaş uçaklarının birlikte görev yapabilmesi için gerekli olan sensör, bilgi ve komuta kontrol sistemlerinin bilgi alışverişi yeteneklerinin doğrulanması faaliyetlerini içeriyordu. Rus kaynaklara göre söz konusu testte, komuta kontrol rolünü Su-57 uçağı üstlendi. Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin, Su-57’yi envantere kabul edebilmesi için söz konusu testlere devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Halihazırda Rusya’da kaç adet Su-57 savaş uçağının görev yaptığı bilgisi paylaşılmazken, görev yapan uçakların prototip uçaklar olduğunu biliniyor. Proje kapsamında seri üretim faaliyetleri devam ederken, henüz ilk seri üretim savaş uçağının test faaliyetleri tamamlanmamış durumda.

Su-57

Sukhoi Su-57

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 5’inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve stealth karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57’nin, henüz motorları sebebiyle 4++ nesil olduğu bilinmekte. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57’nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının ardından tam anlamıyla stealth ve 5’inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendirilmektedir.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Haziran ayında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın Sukhoi şirketi ile yaptığı sözleşme kapsamında 76 adet Su-57 çok amaçlı avcı uçağı alacağını bildirmişti. Açıklama esnasında, siparişi verilen 76 adet Su-57 jetinin 2028 yılına kadar Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine teslim edileceği de belirtilmişti.

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi nasıl olunacak ? Belki sıradan okur ilgilenmeyebilir ama, meraklısı için SU-57 nedir, ne değildir, açık kaynaklarda bulunabilecek en detaylı analizi tavsiye ederim. Buna elbet bu konuda yazacak savunma yazarları da dahil, bir bakın, çok öğretici : ” russianmilitaryanalysis.wordpess.com. 27.5.2019 ” Adamların bunu Suriye’de denemeleri de gayet normal kendi açılarından.

  2. Bu konu tek yorumla bitecek gibi değil yazmazsam çatlayabilirim, en azından tansiyonum çıkabilir :
    Tanksavarların Polonyada imali elbet iyi,kendi açılarından.32 kilomere menzil müthiş ama IIR tankı nasıl o kadar geriden görebilecek, acaba mini drone ile mi sevkedilecek ? Umtas için de böyle bir menzil uzatma çalışması var mı ? Fransızlardan alınan bir Eryx macerası, daha doğrusu fiyaskosu vardı, ne oldu o iş ? Yazmaktan hiç usanmayacağım, iş başa düştü, biz yapacağız, daha iyisini yapacağız, gerekirse bu millet boğazından kesecek, bunları gene yapacak, beka bunu dikte ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu