KARGO İHA için imzalar atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında, Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi sözleşmesi imzalandı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA projemiz kapsamında TUSAŞ ile sözleşme imzaladık. Operasyon bölgesindeki kullanımlardan sonra özellikleri geliştirilecek Kargo İHA sisteminin 2021 içinde seri üretime geçmesini hedefliyoruz.

STM Banner

Kargo İHA, özellikle dağlık arazide iki nokta arasında, gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak. Kargo İHA projelerimizde 150 kg faydalı yük taşıyacak sistem üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

KARGO İHA Projesi İhalesi

Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi İhale İlanı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 01.06.2018 tarihinde yayınlanmıştı. Öte yandan Başkanlık tarafından Ocak 2020’de düzenlenen basın toplantısı esnasında da KARGO İHA Projesi sözleşmesinin bu sene içerisinde imzalanacağı belirtilmişti.

İlk aşamada 50 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak Kargo İHA sayesinde güvenlik birimleri; silah, mühimmat, tıbbi malzeme, teçhizat gibi ihtiyaçları çok kısa süre içerisindeki sahadaki birliğe ulaştırabilecek. Bu kabiliyet kazanımının, özellikle son dönemde oldukça fazla üs bölgesi oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat birlikleri için yüksek öneme haiz olduğu düşünülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu