Embraer’den C-390 Millennium teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Embraer şirketi, C-390 Millennium Çok Amaçlı Orta Sınıf Nakliye Uçağı Projesi kapsamında Brezilya Hava Kuvvetleri’ne üçüncü uçağın teslimatını, başarıyla gerçekleştirdi.

Embraer tarafından Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB)’ne teslim edilen üçüncü uçak, 1’inci Birlik Nakliye Grubu emrine alındı. 2019’da teslim edilen iki uçak ile FAB’ye teslim edilecek olan ilave 25 uçağa benzer bir şekilde bu uçak da hava ikmal görevleri için kullanılacak.

STM Banner

C-390 Millennium, Brezilya Hava Kuvvetleri ve Embraer arasında ortak bir proje olarak geliştirildi ve kategorisinde verimlilik ve üretkenlik için yeni standartlar oluştururken, orta sınıf hava taşımacılığı pazarında en düşük yaşam döngüsü maliyetini sağladı. Portekiz Hükümeti’nden de sipariş alan uçak; insani yardım, tıbbi tahliye, arama ve kurtarma, hava itfaiye, kargo ve asker nakliyesi, hava indirme ve hava ikmali gibi çeşitli askeri ve sivil misyonlar gerçekleştirme kapasitesine sahip.

İki adet International Aero Engines üretimi V2500 turbofan motoru, modern aviyonik, bir adet arka rampa ve gelişmiş bir kargo taşıma sistemi ile donatılmış olan C-390 Millennium, maksimum 470 knot (870 km/sa) hızda 26 tona kadar yük taşıyabilmektedir. Asfaltsız veya hasarlı pistler dahil olmak üzere zayıf altyapılı ortamlarda çalışma yeteneğine sahip olan uçak; uçar birlikleri, paletli araçları, zırhlı tekerlekli araçları ve helikopterleri taşıyabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu