ABD AGM-183A Hipersonik Füzesini almayacağını açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri, prototip aşaması sona erdikten sonra hipersonik AGM-183A Havadan Atılan Hızlı Müdahale Silahını (ARRW) satın almayacağını açıkladı.

ABD’li Defense News yayın organının haberine göre; ABD Hava Kuvvetleri Satın Alma Şefi Andrew Hunter verdiği demeçte, ABD Hava Kuvvetleri’nin başarısız testlerden dolayı Lockheed Martin tarafından geliştirilen Hipersonik AGM-183A Havadan Atılan Hızlı Tepki Silahını (ARRW) satın almayacağını açıkladı.

STM Banner

Ancak ABD Hava Kuvvetleri Satın Alma Şefi Andrew Hunter, gelecekteki hipersonik programlara yardımcı olacak verileri toplamak için ARRW programı kapsamında AGM-183A hipersonik füzesinin son iki kapsamlı test atışının yapılacağını açıkladı.

Hunter açıklamasında, ”Hava Kuvvetleri şu anda prototipleme programı sona erdiğinde ARRW’yi tedarik etme niyetinde olmasa da, gelecekteki hipersonik programlara yardımcı olması amacıyla verileri toplamak için kapsamlı test uçuşlarını tamamlamanın faydalarının büyük olduğuna inanıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri, 13 Mart tarihinde tamamen çalışır durumdaki bir ARRW prototipinin ikinci test atışını gerçekleştirdiğini açıkladı. Ancak bu atış testinin başarılı olarak tanımlanmadığı, bunun yerine farklı birkaç hedefi karşıladığı açıklandı.

Hipersonik Füze
Hipersonik Füze

Hipersonik Silahlar

Hipersonik silahlar Mach 5’ten daha yüksek hızlarda hareket edebilir ve manevra kabiliyeti oldukça yüksek silahlardır. Bu özellikleri sayesinde hipersonik silahların takip edilmesi ve vurulması zordur. Çin ve Rusya, bu silahları geliştirmek için önemli kaynaklar harcadılar ve bazı ABD’li parlamenterler, Amerika’nın kendi hipersonik programını geliştirmek için yeterince çaba göstermediği konusunda endişelerini çeşitli zamanlarda dile getirdiler.

ABD Hava Kuvvetleri 2018’de Lockheed Martin’e, ARRW geliştirme faaliyetleri için kritik tasarım incelemesi, test ve üretime hazırlık desteği de dahil olmak üzere 480 milyon dolarlık bir sözleşme vermişti.

Amerika’nın ARRW programı 2021 yılında da 3 adet başarısız test atışı gerçekleştirmişti. Bazı testlerin kamuya açıklandığı, bazılarının ise açıklanmadığı göz önüne alındığında Amerika’nın hipersonik programına hep şüpheyle yaklaşılmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35’e Avrupa’dan yeni müşteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu