ABD’li Korgeneral: F-35’ler harbe hazırlıkta sınıfta kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 540 adetlik F-35 Lightning II savaş uçağı filosunun sadece yarısının harbe hazır olduğunu açıkladı.

Pentagon’a göre; ABD’nin F-35 Lightning II savaş uçaklarında harbe hazırlık oranı, hedefleri olan %65’in oldukça aşağısında kalmış vaziyette. F-35 Program Yöneticisi ABD Hava Kuvvetleri’nden Korgeneral Michael Schmidt’e göre bu oran, “kabul edilemez” statüsünde. Korgeneral Schmidt, Şubat ayı itibariyle ABD’nin 540’tan fazla F-35 savaş uçağına sahip olduğunu ve F-35 filosundaki uçakların %53.1’inin harbe hazır vaziyette bulunduğunu açıkladı.

STM Banner

Ayrıca Korgeneral Michael Schmidt, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin havacılık alt komitesinde, Çarşamba günü yapılan görüşmelerdeki yazılı beyanında, tüm görevlerini eksiksiz (tam görev kapasitesi) yapabilen uçakların sayısının, 540 adetlik F-35 filosunun geneline oranla % 30’dan az olduğunu belirtti. 

Korgeneral Schmidt, ”F-35 filomuzun harbe hazırlık durumu kabul edilemez, bu yüzdeliği en üst düzeye çıkarmak benim önceliğimdir. Hedefimiz 12 ay içerisinde harbe hazırlık oranlarını en az %10 artırmaktır.” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin F-35 filosunda tam görev kapasitesine sahip uçakların oranı, halihazırda %30. Aynı oran, 2020 yılında ise %39 idi. Harbe hazırlık oranının düşüş sebebi net olarak açıklanamıyor ancak çeşitli parçaların ve motorun tahmin edilenden daha hızlı arıza çıkarıyor olmasının, harbe hazırlık oranlarını ciddi şekilde etkilediği tahmin ediliyor.

F-35'te Kullanılan F135 Motoru
F-35’te Kullanılan F135 Motoru

Ayrıca komisyonda Pratt & Whitney 2022 performansının ön analizi yapılırken, Pratt & Whitney şirketinin neredeyse tüm motorları geç teslim ettiğinin altı çizildi.  Ek olarak komisyonda Lockheed Martin tarafından tasarlanan ve motor için soğutma sağlayan güç ve termal yönetim sisteminin ise yetersiz performans gösterdiği ve bu durumun da motor ömrünü önemli ölçüde azalttığı belirtildi. 

Tüm bunlara rağmen F-35, en çok tercih edilen 5. nesil savaş uçağı olma unvanını sürdürüyor. Bu unvanı sürdürebilmesindeki en temel etken ise halihazırda NATO’ya uyumlu olan ve yabancı ülkeler tarafından tedarik edilebilen 2’nci bir 5. nesil savaş uçağının bulunmaması.

İLGİLİ İÇERİK: F-35’e Avrupa’dan yeni müşteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu